10 najzabawniejszych prac Banksy'ego

AD
opublikowano: 15-10-2013, 13:28

Banksy czyli najsłynniejszy brytyjski graficiarz, którego murale są wykrawane ze ścian i sprzedawane za tysiące dolarów, zszokował w miniony weekend świat wystawiając anonimowo swoje prace na straganie w Nowym Jorku. To kolejny jego artystyczny wybryk, który ma pobudzić do myślenia.

Na pewno ma więcej niż 30 lat, na imię Robert i pochodzi z brytyjskiego Bristolu lub okolic. Na pewno zajmuje się street artem, malarstwem, grafiką i walką z różnymi obliczami zachodniej cywilizacji. Na pewno też w ostatnich tygodniach grasuje w Nowym Jorku, gdzie gra w artystyczną ciuciubabkę z fanami swoich prac.

Reszta informacji, w tym jego nazwisko, rok urodzenia, rodzina, orientacja seksualna i zarobki znajdują się wyłącznie w sferze przypuszczeń i domniemań. Może to właśnie sprawia, że jego prace wystawione na aukcjach idą w tysiące dolarów, choć - pozbawione marki "Banksy" i wystawione na ulicznym straganie przez wynajętego starszego pana znajdują amatorów jedynie wśród kilku przechodniów?

Jego weekendowa akcja przed nowojorskim Central Parkiem to nie pierwszy artystyczny "wybryk", którym chciał bawić, konsternować, zwracać uwagę.

W maju 2005 roku, imitując prymitywne malarstwo jaskiniowe, Banksy umieścił swój rysunek, przedstawiający człowieka pchającego wózek z zakupami w Muzeum Brytyjskim. Władze muzeum, po zauważeniu dzieła, postanowiły dodać je do swojej kolekcji eksponatów.

W sierpniu 2005 pojechał na izraelską stronę Zachodniego Brzegu Jordanu i namalował kolekcję graffiti na murze granicznym.

Na przełomie sierpnia i września 2006 roku artysta podmienił 500 sztuk debiutanckiego albumu Paris Hilton w 48 różnych sklepach muzycznych w Wielkiej Brytanii swoimi spreparowanymi płytami ze sparodiowanymi remiksami utworów autorstwa Danger Mouse i zmienioną okładką. Utwory na płycie nosiły nazwy takie jak Why Am I Famous (pol. Dlaczego jestem sławna?) czy What Have I Done (pol. Co takiego zrobiłam?). 

W ostatnich dniach rozbawił nowojorczyków wypuszczoną przez siebie w miasto ciężarówką wypełnioną jadącymi na rzeź pluszowymi odpowiednikami zwierząt hodowlanych.

>>Zobacz galerię 10 naszym zdaniem najzabawniejszych prac Banksy'ego


 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane