10 profesorów pisze do ministra zdrowia

DI
opublikowano: 19-05-2016, 09:27

29 kwietnia br. Prezes AOTMiT ogłosił  proces konsultacji zewnętrznych projektu nowych taryf stosowanych w wybranych świadczeniach gwarantowanych w leczeniu szpitalnym.

Przeczytaj cały list otwarty środowisk medycznych.

Środowiska medyczne w liście otwartym skierowanym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji apelują o zatrzymanie powyższego procesu, który ich zdaniem będzie ze szkodą dla pacjentów.

"Ewentualne wprowadzenie taryf w kształcie zaproponowanym przez AOTMiT spowoduje, iż to wynikające z niej bodźce ekonomiczne, a nie dobro pacjenta i aktualny stan wiedzy
medycznej będą miały decydujące znaczenie dla doboru metody leczenia. Stosowane będą metody przestarzałe, których wycena pozostała na niezmienionym poziomie lub została obniżona nieznacznie, kosztem metod nowoczesnych i efektywnych, których wycenę obniżono czasem nawet o 60 proc." 

 AOTMiT jeszcze w zeszłym roku zapowiadała obniżki wycen świadczeń w kardiologii, tłumacząc, że są one za wysokie. Zaoszczędzone pieniądze miały jednak zostać w kardiologii i poprawić jakość rehabilitacji kardiologicznej, która dzisiaj kuleje. Plany popierali również nowi rządzący, którzy w wystąpieniach medialnych dodatkowo przekonywali, że wysokie zyski w publicznym sektorze ochrony zdrowia nie powinny mieć miejsca.

Zaproponowane obniżki sięgają od 30 do 60 proc. Kliniki kardiologiczne oraz szpitale z oddziałami kardiologicznymi alarmują, że na  tak drastycznych cięciach stracą pacjenci oraz same placówki, które zostaną zmuszone do obniżenia wynagrodzeń lekarzy, co ich zdaniem może skończyć się wyjazdem części z nich za granicę. Obniżki mogą pogorszyć ogólną sytuację szpitali, które nadwyżkami z kardiologii łatały budżet całego szpitala.

Pod listem podpisali się:

Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii - dr hab. n. med. Ireneusz Kotela
Kierownik Ortopedii i Reumatologii - dr hab. med. Jacek Kowalczewski
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego prof. Marek Sąsiadek
Kierownik Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMKP dr hab. n. med. Jarosław Czubak
Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii prof. dr hab. n. med. Stanisław Pomianowski
Kierownik Kliniki Ortopedii CMKP prof. dr hab. n. med. Wojciech Marczyński
Członek Polskiego Towarzystwa Torako-Kardiochirurgicznego, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek
Zastępca Ordynatora I Oddziału Kardiologii prof. dr hab. n. med. Krystian Wita

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane