10 pytań, których nie warto zadawać w trakcie rozmowy o pracę

TR
12-10-2011, 14:22

Każdy z nas ma wspomnienia dotyczące rozmowy o pracę. Od tego mrożącego krew w żyłach doświadczenia często zależy nasza przyszłość. Przynajmniej zawodowa.

Prezentujemy listę 10 pytań, których w żadnym wypadku nie  powinniśmy zadać w trakcie pierwszego spotkania z naszym nowym, potencjalnym pracodawcą.

1.    Jak wygląda polityka firmy dotycząca wakacji i dodatków przysługujących pracownikom?

Takie tematy powinny zostać poruszone jak oferta stanowiska, o które się ubiegamy zostanie nam zaproponowana. Inaczej, pytając w trakcie pierwszego spotkania o przeróżne dodatki możemy zostać odebrani jako osoby lubiące sobie dogadzać.

2.    Czy możesz powiedzieć mi coś więcej na temat firmy, w której mam zostać zatrudniony?

Mam nadzieję, że nikt z was nie popełnił takiego głupstwa. Musicie wykazać się wiedzą o firmie, w której chcecie pracować. Zadawajcie bardziej szczegółowe pytania, udowodnicie tym samym, że macie wiedzę o potencjalnym pracodawcy.

3.    Czy będę musiał pracować po godzinach?

Zamiast tak sformułowanego pytania zapytaj – jak wygląda typowy dzień pracy.

4.    Dlaczego osoba, która pracowała na stanowisku, o które się właśnie ubiegam odeszła z pracy?

Spróbuj zapytać – czy zastępuję kogoś, a może jest to nowo utworzone stanowisko pracy?

5.    Czy wydaje ci się, że będę pasować do tej firmy?

Takie pytanie kładzie niepotrzebną presję na twojego pracodawcę. Jeżeli on bądź ona myślą, że jesteś dobry, będziesz pierwszą osobą, która się o tym dowie. Staraj się przedstawić własną osobę w jak najlepszym świetle.

6.    Czy z pracą, o która się staram są związane podróże bądź relokacja?

Takie pytanie sprawi, że osoba pytająca pomyśli, że jesteś osobą mało elastyczną. Czekaj na przepytującego aż poruszy ten temat.

7.    Ile będę zarabiać?

Nigdy nie pytaj o zarobki w trakcie pierwszego spotkania. Zaczekaj na to pytanie ze strony  potencjalnego pracodawcy.

8.    Jak długo potrwa rozmowa? Mam klika spraw do załatwienia na mieście.

Nie pytaj o czas, ani nie patrz na zegarek w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej. Jedna z podstawowych zasad brzmi – im dłuższe przesłuchanie tym lepiej. 

9.    Jak długo muszę pracować by dostać awans?

Trzymaj się z dala od tematu o możliwości awansu. Takie pytania mogą poddać w wątpliwość twoje intencje dotyczące pozycji, o którą się starasz.

10.    Nie mam żadnych pytań.

I na koniec. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być konwersacją. Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę jest ich niechęć do zadawania pytań w trakcie rozmowy i czekania z nimi do samego końca, kiedy jest już za późno. Dobrym sposobem na przemycenie pierwszego pytania jest moment, kiedy pytający poprosi ciebie o opowiedzenie czegoś o sobie. Możesz zacząć – mogę mówić o sobie godzinami, ale teraz pragnę się skupić wyłącznie na  konkretach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / 10 pytań, których nie warto zadawać w trakcie rozmowy o pracę