10 złotych zasad dla inwestorów

DI
opublikowano: 22-08-2011, 11:36

Trudno z wystarczającą mocą podkreślić, jak ważne jest przyswojenie sobie rad Alexandra Eldera na możliwie wczesnym etapie zmagań z rynkami, pisze Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao.

Obejmują one trzy ważne aspekty skutecznej spekulacji giełdowej: psychologię, metodę prowadzenia procesu inwestycyjnego, czyli systemu inwestycyjnego i zarządzanie kapitałem, czyli zarządzanie ryzykiem. Postępowanie według rad Alexandra Eldera zapewne nie zagwarantuje sukcesów, ale powinno zaowocować wyraźnym skróceniem okresu, w którym rozpoczynając pierwsze próby pokonania rynku, będziemy wykazywać skłonność do popełniania dużych błędów.

10 złotych zasad dla inwestorÓw, czyli jak się zorientować, że stajesz się zdyscyplinowanym inwestorem?

1. Prowadzisz dokładną ewidencję

Prowadzisz arkusz kalkulacyjny inwestora, krzywą kapitału oraz dziennik inwestora. Skrupulatnie aktualizujesz swoje zapisy, ucząc się ze swych własnych doświadczeń.

2. Twoja linia kapitału wykazuje stałą tendencję wzrostową, z możliwie jak najmniejszymi chwilowymi spadkami

Miernikiem wyników osiąganych przez fachowców od zarządzania środkami pieniężnymi jest zysk na poziomie 25 proc. rocznie, a chwilowe spadki wartości kapitału nie przekraczają 10 proc. Jeśli potrafisz dorównać takiemu wynikowi bądź osiągnąć lepszy, to znaczy, że radzisz sobie w tej konkurencji wprost znakomicie.

3. Opracowujesz własny plan transakcyjny

Nawet jeśli usłyszysz od przyjaźnie nastawionej osoby sugestię, która wyda ci się fenomenalna, nie dajesz się ponieść fali entuzjazmu: albo ją ignorujesz, albo przesiewasz przez swój własny proces decyzyjny.

4. Nie prowadzisz towarzyskich rozmów o swoich poczynaniach inwestycyjnych

Możesz z zaufanym przyjacielem omówić jakąś techniczną kwestię albo zamkniętą transakcję, nigdy jednak nie pytaj o radę na temat otwartej pozycji. Nie należy ujawniać swoich decyzji, tak aby nie wystawiać się na niechcianą radę ani nie krępować swego temperamentu i inicjatywy w toczącym się procesie.

5. Uczysz się wszystkiego, co możliwe na temat rynku, na którym działasz

Rozumiesz główne czynniki techniczne, fundamentalne, międzyrynkowe i polityczne, jakie mogą mieć wpływ na posiadane przez Ciebie akcje lub inne instrumenty finansowe.

6. Twoja samoocena zależy od tego, jak ściśle potrafisz przestrzegać swojego planu transakcyjnego

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem, twój szef wyjechał zaś na przedłużony urlop, polecając ci zarządzać jego pieniędzmi w myśl jego planu. Po powrocie nagrodzi cię albo ukarze w zależności od tego, na ile wiernie trzymałeś się jego planu.

7. Codziennie przeznaczasz pewną ilość czasu na przyglądanie się rynkom

Codziennie ściągasz dane, przepuszczasz je przez swój system "testowo-przesiewowy" oraz spisujesz sobie wyniki i plan na dzień następny. W swoim codziennym planie zajęć przeznaczasz czas na działalność inwestycyjną prowadzoną w sposób regularny, a nie spontanicznie.

8. Codziennie monitorujesz wybrane rynki, niezależnie od ich aktywności

Unikasz typowego błędu początkujących — monitorowania rynków tylko wówczas, gdy są aktywne i "ciekawe". Wiesz bowiem, że silne ruchy wyłaniają się z okresów względnej nieaktywności.

9. Uczysz się, jesteś otwarty na nowe pomysły, pozostając sceptyczny wobec ogłaszanych "rewelacji"

Czytasz książki i magazyny o rynku, uczestniczysz w konferencjach, forach internetowych, ale żadnego pomysłu nie "kupujesz" bez sprawdzenia go na swoich danych.

10. Przestrzegasz swych zasad zarządzania środkami pieniężnymi, jak gdyby zależało od nich twoje życie — bo twoje życie finansowe właśnie od tych zasad zależy!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 10 złotych zasad dla inwestorów