127 mln zł górką

Paulina Sztajnert
opublikowano: 12-01-2006, 00:00

PZU TFI liczy na 600 mln zł w tym roku. Zasilą one konto PZU AM, które na koniec 2006 r. powinno zarządzać 25 mld zł.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) PZU, jeden z mniejszych graczy na rynku, z nawiązką zrealizował ubiegłoroczne plany. Zamierzało zakończyć rok aktywami na poziomie 700 mln zł.

— Na koniec 2005 r. zarządzaliśmy 827 mln zł. Ten rok planujemy zakończyć 1,4 mld zł aktywów — mówi Cezary Burzyński, prezes TFI PZU.

W realizacji tych planów pomóc ma mają m.in. nowe fundusze.

— Planujemy wprowadzić fundusz funduszy zagranicznych. Polacy mają zbyt mało geograficznie zdywersyfikowany portfel. Sądzę, że w tym wypadku raczej skłonimy się w kierunku rynku akcyjnego, ponieważ część dłużna zagranicą nie jest zbyt atrakcyjną ofertą — zapewnia prezes Burzyński.

Pojawić mają się jednak także nowe fundusze inwestujące na polskim rynku. Towarzystwo liczy także na Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Na koniec 2005 r. zarządzało już 50 PPE. Choć — jak zaznacza prezes — boom związany z przekształcaniem tzw. grupówek już się skończył i teraz sporadycznie firmy poszukują tych programów. Pomogą zmiany w dystrybucji.

— Zgodnie z nowymi przepisami ubezpieczyciele mogą być dystrybutorami jednostek TFI. Chcielibyśmy skorzystać z tej możliwości. Dotychczas mieliśmy jedynie podpisane umowy z agentami siostrzanych spółek — tłumaczy prezes.

Tymczasem siostrzana spółka od grudnia zajmuje się także zarządzaniem aktywami zgromadzonymi w funduszach. We wrześniu ruszyła pełną parą spółka asset management w grupie PZU.

— Przekroczyliśmy już 20 mld zł aktywów. Na ten rok zakładamy wzrost o 5,4 mld zł — mówi Andrzej Ladko, prezes PZU AM.

Lwia część z tych pieniędzy zainwestowana jest w instrumenty dłużne. Jedynie około 4 mld zł to inwestycje akcyjne. Niebawem jednak część z nich powinna zostać ulokowana w inwestycjach alternatywnych: funduszach nieruchomości czy private equity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 127 mln zł górką