13 państw zastąpi Rosję i Ukrainę

opublikowano: 06-11-2014, 00:00

Resort gospodarki wyda 50 mln zł na promocję eksportu na 11 rynkach. Do naszych drzwi pukają też Białoruś i Kazachstan.

12 tys. firm eksportowało na Ukrainę, a 9 tys. do Rosji. Skutki wojny za wschodnią granicą i embarga Moskwy są dużo dotkliwsze dla polskich spółek niż np. amerykańskich, z których tylko 300 sprzedaje towary do Rosji. Najbardziej spadł eksport zwierząt i sprzętu transportowego. Są też produkty, których sprzedaż wzrosła (meble i kosmetyki), ale na razie bilans jest ujemny. Choć embargo trwa od sierpnia, po ośmiu miesiącach tego roku polski eksport do Rosji spadł o 8,6 proc. Otwierają się natomiast nowe rynki.

— Mamy wiele propozycji inwestycyjnych z Białorusi. 1 grudnia odbędzie się posiedzenie komisji ds. współpracy gospodarczej, pierwsze od pięciu lat na szczeblu wicepremierów, oraz forum gospodarcze. Mamy też dobre sygnały z Kazachstanu — mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Jednak te dwa kraje tylko w niewielkim stopniu mogą zastąpić Rosję. Po siedmiu miesiącach tego roku polski eksport do Białorusi wzrósł o 3,1 proc., do ponad 1,3 mld USD. W 2013 r. eksport z Polski do Kazachstanu wyniósł 0,5 mln USD. Do Rosji — 10,8 mld USD. Jednocześnie Ministerstwo Gospodarki rozpocznie promocję polskich eksporterów na 11 rynkach. W Azji są to Azerbejdżan, Indie, Indonezja, Mongolia, Wietnam, Malezja i Turkmenistan, na Bałkanach: Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. „PB” już informował o projekcie, który pierwotnie miał ruszyć we wrześniu.

— Wydamy na program 50 mln zł. Promocja będzie polegała na organizowaniu misji przyjazdowych z wybranych krajów, spotkań biznesowych, wizyt w polskich firmach. Zacznie się w połowie listopada i potrwa pół roku — zapowiada Ilona Antoniszyn-Klik.

m.grzegorczyk@pb.pl

% 22-333-98-56

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu