14 gwiazd 2015 fatalnie zaczyna rok na GPW

KA, ONO
opublikowano: 04-01-2016, 10:02

Indeksy w poniedziałek spadająca całym świecie. My sprawdziliśmy, jak radzi sobie 14 spółek z GPW, które w 2015 roku dały zarobić inwestorom ponad 100 proc. Okazuje się, że przed południem na pierwszej sesji 2016 roku nie rośnie kurs żadnej z gwiazd minionych 12 miesięcy. Przypomnijmy je zatem, póki jeszcze jest, co przypominać.

Okazuje się, że przed południem na pierwszej sesji 2016 roku nie rośnie kurs żadnej z gwiazd minionych 12 miesięcy. Przypomnijmy je zatem, póki jeszcze jest, co przypominać.

Pierwsza godzina handlu w 2016 roku
Zobacz więcej

Indeks WIG

Pierwsza godzina handlu w 2016 roku

BIOTON, ponad 200 proc. wzrostu w 2015, spadek o 4 proc. dziś

Impulsem do wzrostu kursu w 2015 r. okazało się wezwanie ogłoszone pod koniec czerwca przez Novotek Pharmaceuticals z Hongkongu. To spółka kontrolowana przez Jubo Liuo, legitymującego się kanadyjskim paszportem, ale zamieszkałego w Pekinie. Zadeklarował chęć kupna 30-33 proc. akcji Biotonu i uruchomił lawinę. W wyniku różnych transakcji podmioty wywodzące się z Państwa Środka przejęły ponad 36 proc. akcji polskiej spółki. Kolejne 13,2 proc. znalazło się w rękach funduszu CEE Equity Partners, który ewidentnie porozumiał się z Zhu Jimanem, kontrolującym Harbin Glorię (jego spółka zależna od 1 stycznia 2016 r. przejęła dystrybucję w Chinach produkowanej przez Bioton insuliny) i pchnął polską firmę w jego ręce. To o tyle istotne, że chińscy inwestorzy w walce o Bioton ewidentnie nie działali wspólnie, ale rywalizowali między sobą.

MEX POLSKA, 199 proc., bez zmian

Procentuje restrukturyzacja, polegająca m.in. na wycofaniu się z prowadzenia klubów muzycznych o obcobrzmiących nazwach i koncentracji biznesu na swojskich Pijalniach Wódki i Piwa

CI GAMES, 166 proc., minus 1,5 proc.

Hossę na akcjach CI Games napędziły głównie oczekiwania związane z grą „Sniper: Ghost Warrior 3”.

OPONEO.PL, 161 proc., bez zmian

Pomysł na biznes polegający na internetowej sprzedaży opon po prostu się sprawdza. W 2014 r. spółka po raz pierwszy sprzedała milion gum, wchodzi też na rynki zagraniczne.

IZO-BLOK, 145 proc., minus 3,5 proc.

Biznes producenta podzespołów samochodowych jest stabilny, ale szczególnych powodów wzrostu kursu nie widać. To chyba efekt przeprowadzki z NewConnect i zapowiedzi akwizycji w Niemczech.

CHEMOSERVIS-DWORY, 139 proc., minus 1,2 proc.

Sowity zarobek na akcjach tej spółki to w zasadzie efekt trzech ostatnich miesięcy i ponownego trafienia w rewiry, w których porusza się kapitał spekulacyjny. W wynikach finansowych do września trudno jednak doszukać się rewolucji.

OPTEAM, 136 proc., minus 1,3 proc.

Firma współpracuje z funduszem Innova nad przejęciem pakietu 50 proc. akcji spółki Polskie ePłatności, której jest współzałożycielem. Nie wyklucza innych akwizycji, które wzmocnią jej ofertę.

BYTOM, 135 proc., minus 2,4 proc.

Bytom stara się zerwać ze staroświeckim wizerunkiem, co pozwala mu zwiększać sprzedaż. Sprzyja mu też specyfika źródeł zaopatrzenia, która powoduje, że nie jest narażony na negatywny wpływ wysokiego kursu dolara.

POLNORD, 132 proc., minus 2,5 proc.

Podobnie jak inni deweloperzy, spółka zwiększa sprzedaż mieszkań. Jednocześnie redukuje zadłużenie, które zeszło już poniżej 400 mln zł.

VOXEL, 126 proc., minus 2 proc.

Kurs spółki nakręca nadzieja na wzrost znaczenia prywatnych placówek w systemie ochrony zdrowia i przekucie strat w przyzwoity zysk w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r.

MOSTOSTAL WARSZAWA, 117 proc., minus 5,4 proc.

Poprawa notowań idzie w parze z poprawą wyników. Zysk po trzech kwartałach był trzy razy większy niż w 2014 r. Wcześniej przez trzy lata spółka notowała co najmniej 100 mln zł straty rocznie. Stopa zwrotu +117 proc.

SFINKS POLSKA, 113 proc., minus 2,3 proc.

Potencjał Sfinksa tkwi w prowadzonej ciągle restrukturyzacji. Spółce sprzyja też sytuacja makroekonomiczna.

INTERSPORT POLSKA, 106 proc., minus 2,3 proc.

W 2014 r. spółka przeprowadziła restrukturyzację. EBITDA wzrosła o 50 proc., zysk netto jest na razie symboliczny, ale rok temu była strata.

CIECH, 100 proc., minus 1,6 proc.

Spółce pomaga sytuacja na rynku sody kalcynowanej, spadek cen węgla i restrukturyzacja przeprowadzona w 2014 r. i refinansowanie zadłużenia w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA, ONO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / 14 gwiazd 2015 fatalnie zaczyna rok na GPW