1,5 mld zł skarb zjadł na przystawkę

Agnieszka Berger
26-06-2009, 06:46

Wpływy z dywidend od państwowych firm na  pewno przekroczą 5 mld zł .Według wiceminister skarbu kluczowe będą decyzje w  sprawie podziału zysku PKO BP, PGE, GPW i KDPW.

1,5 mld zł — tyle na razie zdołało zebrać Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w postaci dywidend od państwowych spółek. W tej kwocie w największym stopniu partycypował KGHM, który przekazał głównemu akcjonariuszowi aż 976,3 mld zł, bijąc na głowę pozostałych. Z informacji, które "Puls Biznesu" uzyskał w MSP, wynika, że kolejni dawcy gotówki są na tej liście bardzo daleko za liderem. Świeży giełdowy debiutant, Lubelski Węgiel Bogdanka, wypłacił skarbowi 86 mln zł. Następna była Telekomunikacja Polska, której maleńka resztówka przyniosła resortowi Aleksandra Grada aż 83,2 mln zł. Kolejna spółka, Nafta Polska, przyniosła budżetowi 73,3 mln zł.

Do rana 24 czerwca walne zgromadzenia akcjonariuszy odbyły się w 30 spółkach z udziałem skarbu. Sytuacja zmienia się jednak niemal z godziny na godzinę. Apogeum nastąpi 30 czerwca, kiedy odbędą się WZA w najbardziej złotodajnych firmach. Joanna Schmid, wiceminister skarbu, przyznaje, że zebrane dotychczas 1,5 mld zł to dopiero przystawka przed głównym daniem.

— Wpływy z dywidend z pewnością przekroczą 5 mld zł, a nie można wykluczyć, że będą jeszcze wyższe. Wszystko zależy od decyzji w sprawie podziału zysku w kluczowych spółkach — PKO BP, Polskiej Grupie Energetycznej czy Giełdzie Papierów Wartościowych i KDPW — mówi Joanna Schmid.

Najwięcej emocji wzbudza podział zysku PKO BP — głównie dlatego, że do sporu w tej sprawie doszło nie tylko między Aleksandrem Gradem a szefem banku, ale też w łonie rządu.

— Wszystko rozstrzygnie się 30 czerwca — mówi Joanna Schmid.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / 1,5 mld zł skarb zjadł na przystawkę