167 mld USD nadwyżki obrotów bieżących Rosji

opublikowano: 09-08-2022, 16:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po siedmiu miesiącach 2022 roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Rosji wyniosła ok. 167 mld USD, informuje Bloomberg powołując się na wstępne dane Banku Rosji.

Nadwyżka jest ponad trzy razy wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku, kiedy sięgnęła ponad 50 mld USD. Zaczęła gwałtownie rosnąć po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego. Skutkiem sankcji i wycofania się z rosyjskiego rynku wielkiej liczby zagranicznych firm jest znaczący spadek importu. Rosja osiąga w tym samym czasie znaczące wpływy z eksportu drożejącej ropy i gazu.

Noblista Paul Krugman pisał niedawno, że sankcje nałożone na Rosję przynoszą skutki, tylko w nieoczekiwany sposób.

- Rosja nie ma problemu ze sprzedażą, ale ma mnóstwo problemów z kupnem – zwrócił uwagę.

Amerykański ekonomista wskazał na 60 proc. spadek handlu z Rosją krajów uczestniczących w sankcjach i 40 proc. spadek nieuczestniczących w nich. To doprowadziło do gwałtownej zniżki produkcji przemysłowej, a przez to osłabiło PKB. Z szacunków Peterson Economic Institute wynika, że produkcja w Rosji szerokiej gamy dóbr, od węgla po sprzęt AGD, spadała nawet o 50 proc.

- Dlatego sankcje gospodarcze wobec Rosji wydają się zaskakująco efektywne, tylko nie w sposób, jakiego wszyscy oczekiwali – podkreślał Krugman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane