19-proc. PIT dla firm jest zagrożony

Jarosław Królak
opublikowano: 18-09-2003, 00:00

Od 2004 r. niższy PIT będą mogli płacić tylko ci, którzy przez cały 2003 r. prowadzili działalność gospodarczą.

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów autopoprawka do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) trafiła do Mieczysława Czerniawskiego, przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Ma być wniesiona do Sejmu jako projekt poselski. Ta ekwilibrystyka legislacyjna ma przyspieszyć wprowadzenie niższej stawki PIT dla przedsiębiorców. Mieczysław Czerniawski zwrócił się do ekspertów o opinię, czy proponowane przepisy są zgodne z Konstytucją. Wystąpił też o stanowisko rzadu.

— Nie wypuścimy tego projektu z komisji, jeśli pojawią się jakiekolwiek podstawy do ewentualnego zaskarżenia przepisów do Trybunału Konstytucyjnego — mówi Mieczysław Czerniawski.

Jego obawy są niestety zasadne. Zgodnie z autopoprawką, z 19- -proc. stawki PIT będą mogły skorzystać tylko te osoby fizyczne, które w całym 2003 r. (od stycznia do końca grudnia) prowadziły działalność gospodarczą. Osoby, które założyły firmy w tym roku albo założą do końca tego roku, niższy PIT będą mogły zapłacić dopiero w 2005 r. Takie rozwiązanie ma zapobiec przechodzeniu na tzw. samozatrudnienie osób o wysokich zarobkach, których obejmują teraz stawki 30 i 40 proc.

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem takiego rozwiązania jest zapobieganie oszustwom i nadużyciom podatkowym, które mogą powodować ogromne straty dla budżetu. Ale czy w ogóle wejdzie w życie? Zróżnicowanie w ten sposób sytuacji podatników rodzi poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją. Skargę do TK zapowiedziała już wcześniej na łamach „Pulsu” Solidarność.

Prace nad autopoprawką zaczną się w piątek.

Okiem eksperta

Wątpliwości są poważne

Warunkowanie skorzystania z niższej, 19-proc., stawki PIT w 2004 r. od prowadzenia przez cały 2003 r. działalności gospodarczej rodzi poważne wątpliwości natury konstytucyjnej. Nierówne traktowanie podatników jest ewidentne. Takie rozwiązanie na pewno zostanie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

Witold Modzelewski prezes Instytutu Studiów Podatkowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 19-proc. PIT dla firm jest zagrożony