2 mld zł na B+R trafiły do przedsiębiorców

opublikowano: 21-12-2017, 19:18
aktualizacja: 21-12-2017, 19:19

Finansowaniem z programów unijnych bardziej interesowały się firmy przemysłowe niż usługowe. Najwięcej wsparcia popłynęło do przedsiębiorców z Mazowsza.

Grant Thornton podsumował poziom wydatkowania funduszy unijnych na wsparcie inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pieniądze przeznaczone są m.in. na zakup aparatury, pozyskanie wiedzy technologicznej, zakup materiałów lub produktów niezbędnych do realizacji projektów badawczych. 

Dotychczas rozstrzygnięte zostały cztery konkursy. Beneficjentom przyznano w sumie 2,1 mld zł. Finansowaniem objętych zostało 378 projektów (realizują je zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy, bez względu na sektor gospodarczy, w którym działają). Łączna wartość inwestycji realizowanych z dofinansowaniem wyniosła 5,36 mln zł. 

Najwięcej skorzystały firmy z województwa mazowieckiego (359 mln zł). W dalszej kolejności – w odniesieniu do wartości przyznanego wsparcia – są podkarpackie, małopolskie i kujawsko-pomorskie.  Uwzględniając natomiast wartość dofinansowania w regionach w przeliczeniu na mieszkańca, liderem jest województwo podkarpackie, które konkurentów pozostawia daleko w tyle. Analitycy Grant Thornton zaznaczają, że wpływ na to może mieć aktywność zlokalizowanego tu klastra lotniczego oraz firm ze specjalnej strefy ekonomicznej. 

W infrastrukturę badawczo-rozwojową inwestowały z unijnym wsparciem głównie firmy z sektora przemysłowego (2/3 złożonych wniosków). Udział firm usługowych był niewielki (7,3 proc.).

Jednak polscy przedsiębiorcy znacznie częściej niż z dotacji unijnych inwestycje w innowacje finansują z własnych pieniędzy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane