2019 r. upłynie pod znakiem marazmu na rynkach

Po burzliwym 2018 r. na globalnych rynkach zapanuje flauta, zapowiada Bill McQuaker z towarzystwa Fidelity International.

Zbliżający się do końca 2018 r. nie był udany dla inwestorów. 63 rodzaje aktywów, spośród 70 monitorowanych przez Deutsche Bank, notują od początku roku ujemne wyrażone w dolarze stopy zwrotu. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, odsetek rodzajów aktywów kończących rok pod kreską sięgnie 90 proc. i będzie najwyższy od ponad 100 lat, za które dostępne są dane, oblicza Deutsche Bank (jeszcze w ubiegłym roku zaledwie jeden rodzaj aktywów przyniósł straty, co oznaczało najniższą proporcję w historii). Zdaniem towarzystwa Fidelity International, w 2019 r. w najlepszym wypadku inwestorzy mogą oczekiwać wygaszenia impulsu spadkowego.

- W 2017 r. wszystko rosło, w 2018 r. wszystko spadało, a w przyszłym roku wszystko będzie stało w miejscu. Nie będzie wielu okazji, by coś kupić na początku roku i cały rok obserwować rosnące zyski – ocenia Bill McQuaker, zarządzający funduszami wieloaktywowymi w Fidelity International.

Choć globalna gospodarka będzie się rozwijać, to wśród czynników, które zaważą na stopach zwrotu, specjalista wymienił pogorszenie warunków finansowania, późne stadium ekspansji gospodarczej w USA oraz rysy na kondycji rynków kredytowych. W swoich funduszach specjalista zmniejszył zaangażowanie w akcjach, postawił na złoto oraz wybrane obligacje rynków wschodzących i korporacyjne o niższych ratingach, a także na aktywa alternatywne, takie jak jednostki funduszy hedgingowych. Mimo słabych prognoz rynkowych oraz zarysowującej się perspektywy końca cyklu koniunkturalnego zarządzający Fidelity International zapowiada dobry rok w gospodarkach. Chiny będą korzystać na stymulacji koniunktury przez władze, a wzrost w USA utrzyma się, choć na trochę niższym pułapie niż w 2018 r., zapowiada Bill McQuaker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy