24 czerwca dniem wolności podatkowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-06-2006, 18:13
Obserwuj w MójPB:

W sobotę, 24 czerwca, wypada w tym roku dzień wolności podatkowej - poinformowało w piątkowym komunikacie Centrum im. Adama Smitha (CAS). Według wyliczeń Centrum, jest to dzień, w którym Polacy przestają pracować dla fiskusa, a zaczynają zarabiać dla siebie.

W sobotę, 24 czerwca, wypada w tym roku dzień wolności podatkowej - poinformowało w piątkowym komunikacie Centrum im. Adama Smitha (CAS). Według wyliczeń Centrum, jest to dzień, w którym Polacy przestają pracować dla fiskusa, a zaczynają zarabiać dla siebie.

W tym roku dzień wolności podatkowej jest obchodzony dwa dni później, niż w ubiegłym (22 czerwca). W ustawie budżetowej na 2006 r. zaplanowano udział wydatków sektora publicznego w PKB w wysokości 47,79 proc. i taka właśnie część roku mija w tę sobotę.

"Data ta ma charakter symboliczny, ale odzwierciedla niepokojący stan sfery realnej. Podobnie jak w kilku ostatnich latach, polski podatnik oddaje fiskusowi blisko połowę zarobionych w 2006 roku pieniędzy" - pisze Centrum im. Adama Smitha.

Według Centrum, w tych obliczeniach również ujęto nie tylko podatki dochodowe, ale również m.in. VAT, akcyzę oraz koszty pracy.

Centrum podkreśla, że od kilku lat aktualne pozostają głoszone przez ekspertów postulaty uproszczenia systemu podatkowego, obniżania podatków i kosztów pracy, aby stworzyć przedsiębiorcom warunki do zatrudniania nowych pracowników.

Dzień wolności podatkowej jest obchodzony po raz 13. Najwcześniej, bo 16 czerwca, wypadł on w latach 1999 i 2000, a najpóźniej - w roku 1997 i 2003 - 28 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane