300 mln zł na hale widowiskowe i stadion

TM
14-03-2012, 11:58

Lubin, Białystok i Toruń realizują publiczny cel w komercyjny sposób.

Dolnośląskiemu Lubinowi zamarzyła się budowa hali widowiskowo-sportowej. Początkowo projekt zamierzało zrealizować starostwo w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, potem przejął go i istotnie zmodyfikował samorząd miasta. Lokalni włodarze doszli do wniosku, że halę wybuduje miejska spółka - Regionalne Centrum Sportu. Przechodzą od słów do czynów i już w tym tygodniu w unijnym biuletynie pojawiła się informacja o przetargu na wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Jej wartość jest szacowana na 50 mln zł.
- Spółka ma już zapewnione finansowanie. Zaciągnie kredyt w BGK - tłumaczy Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina.

Do wykorzystania wehikułu w postaci spółki prawa handlowego przymierzają się także władze Białegostoku. Chodzi o dokończenie budowy spełniającego standardy UEFA i coraz droższego stadionu. Dotychczas inwestycją zajmowała się jednostka budżetowa - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - która nie może zaciągać długu. W ubiegłym tygodniu prezydent Tadeusz Truskolaski stwierdził, że użycie spółki to „konstrukcja finansowa, która daje możliwość bezpiecznego sfinansowania inwestycji”. Nowy podmiot miałby wyemitować piętnastoletnie obligacje warte 123 mln zł.
- Pieniądze na wykup stadionu pochodziłyby z podwyższenia kapitału zakładowego spółki przez miasto - tłumaczył prezydent. 
- Samorząd przygotuje tzw. umowę wsparcia dla obligatariuszy. Dzięki takiej konstrukcji nie będzie musiał obciążać długiem miejskich finansów, co pozwoli na realizację innych inwestycji - mówi nasze źródło.

Wariant z obligacjami przetestował już Toruń. Przy ul. Bema powstaje licząca 3,9 tys. mkw powierzchni arena lekkoatletyczna, w której zmagania sportowców będzie mogło oglądać jednocześnie 5-6 tys. osób. Koszt: 126 mln zł brutto. I w tym przypadku samorząd zdecydował się na utworzenie spółki celowej o nazwie Toruńska Infrastruktura Sportowa (TIS), której powierzył realizację, a także późniejsze zarządzanie halą. Inwestycja, którą do 2013 r. ma zrealizować konsorcjum Hydrobudowy i PBG, zostanie sfinansowana z dwóch źródeł: publicznego i komercyjnego. Podstawą jest emisja obligacji, z której pochodzi 93 mln zł.
- To 15-letnie obligacje długoterminowe za 83 mln zł oraz dwuletnie krótkoterminowe za 10 mln zł - informuje Agnieszka Pietkun z Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego Pekao, banku - organizatora emisji. 
I w tym przypadku ciężar długu nie obciąża samorządu. Obligatariusze mogą jednak spać spokojnie. Po pierwsze, samorząd podpisał umowę wsparcia, zobowiązując się w niej do kapitałowego zasilenia spółki w czasie realizacji programu. Po drugie, spółka odliczy sobie VAT od inwestycji, co zmniejszy jej koszty.
TIS będzie także zarządzać halą.
- Nie sztuka wybudować, sztuką jest utrzymać taki obiekt - podkreśla Magdalena Flisykowska, skarbnik Torunia.
Dlatego będzie on pełnić dodatkowe funkcje, dzięki którym ma tętnić życiem przez cały rok. W budynku hali mają działać hotel, fitness, siłownia czy ściana wspinaczkowa. Pojawia się też szansa  dla biznesu. Pod działalność gastronomiczną i rozrywkową (kręgielnia) zostaną przygotowane powierzchnie. Jeśli TIS sprawdzi się w roli zarządcy, może dostać w opiekę kolejne toruńskie obiekty sportowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / 300 mln zł na hale widowiskowe i stadion