31 lipca kolejne losowanie przydziału do OFE

opublikowano: 06-06-2007, 13:09

Kolejne losowanie przydziału do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przeprowadzone 31 lipca - przypomina w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS zwraca uwagę, że jeśli ktoś nie chce trafić do funduszu wybranego w losowaniu, sam powinien podpisać umowę z funduszem.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po podjęciu pierwszej pracy nie zgłosiły się do żadnego funduszu. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Osobom, które po rozpoczęciu pracy w ciągu siedmiu dni nie wybrały funduszu, ZUS przypomina listownie o konieczności zgłoszenia się do OFE. W czerwcu br. Zakład wysłał 275átys. 394 listy z takim przypomnieniem.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu 31 lipca uczestniczyć będzie siedem otwartych funduszy emerytalnych: Axa, Polsat, Generali, AIG, DOM, Pocztylion, Pekao. Do każdego trafi równa liczba osób.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia) i w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

W styczniowym losowaniu ZUS, który pośredniczy w przekazywaniu składki do OFE, wybrał fundusz za ponad 111 tys. osób. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 31 lipca kolejne losowanie przydziału do OFE