320 mln zł obrotów Solbetu

Anna Pronińska
opublikowano: 08-02-2010, 00:00

Mimo kryzysu spółka nie traci udziałów w rynku i mocniej wchodzi w nową działalność — energię odnawialną.

Mimo kryzysu spółka nie traci udziałów w rynku i mocniej wchodzi w nową działalność — energię odnawialną.

Producent betonu komórkowego z Solca Kujawskiego zapowiadał w zeszłym roku 300 mln zł przychodów. Udało się przekroczyć ten plan o 20 mln zł.

— To jednak mniej o 7-8 proc. niż w 2008 r. Rozwój był nieznacznie słabszy, ale na tle rynku uważamy nasz wynik za sukces. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że cały rynek produkcji betonu komórkowego spadł ilościowo w 2009 r. o 11 proc. r/r. Grupa zanotowała spadki pod względem wartości, a w ilości produkcji mieliśmy wzrost — mówi Łukasz Małecki, wiceprezes Solbetu.

Na słabsze obroty wpływ miały spadki cen.

— Zima daje się nam we znaki, zatem początek roku będzie słabszy. Także ze względu na utrudnienia w transporcie na budowy. Mamy nadzieję, że sytuacja poprawi się od marca lub kwietnia — informuje Łukasz Małecki.

Słabiej wypadł eksport, który wyniósł 7 proc. w obrotach, podczas gdy w czasach sprzed kryzysu sięgał nawet 10-11 proc.

— Liczymy na ożywienie na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie i w Rosji. Do innych krajów, np. do Niemiec czy Słowacji, sprzedaż przebiega bez zakłóceń — zapewnia wiceprezes.

W krajowym rynku spółce udało się utrzymać udział na poziomie około 33 proc. Celem jej władz na ten rok jest utrzymanie 320 mln zł przychodów.

— Spodziewam się, że rok będzie ciężki. Nie ma co marzyć o powrocie do czasów dobrej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym w latach 2007-08 — przyznaje Łukasz Małecki.

Dlatego władze spółki zamierzają mocniej rozwijać poboczną działalność — farmy wiatrowe. Na razie firma zainstalowała cztery wiatraki w województwie kujawsko-pomorskim. W planach na ten rok ma kolejne cztery.

— Będziemy inwestować w ten biznes, bo przynosi wysokie przychody. Liczymy na dofinansowanie unijne. Na razie czekamy na ogłoszenie naboru w ramach programu dedykowanego odnawialnym źródłom energii — mówi wiceprezes Solbetu.

W ciągu trzech lat spółka zamierza osiągać 15 mln zł rocznych przychodów z tej działalności. By to osiągnąć, musi postawić około 16 wiatraków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu