353 mln zł na gdańską spalarnię

opublikowano: 02-03-2018, 16:02
aktualizacja: 02-03-2018, 16:06

Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o dofinansowaniu ze środków unijnych projektu i budowy spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku – informują ratusz oraz Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

- Strategiczna dla nas wszystkich inwestycja pod nazwą "Port Czystej Energii" staje się faktem - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, cytowany w komunikacie prasowym. 

Tak może wyglądać nowa spalarnia w Gdańsku. Projekt jeszcze nie powstał, ale miasto ma już poglądową wizualizację przygotowaną przez pracownię Schleifer, Milczanowski Architekci
Zobacz więcej

Tak może wyglądać nowa spalarnia w Gdańsku. Projekt jeszcze nie powstał, ale miasto ma już poglądową wizualizację przygotowaną przez pracownię Schleifer, Milczanowski Architekci Fot. Materiały prasowe

Resort środowiska dał zielone światło na przekazanie 353 mln zł na gigantyczną inwestycję Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, co – jak podkreśla ratusz – jest maksymalnym możliwym wsparciem. Tym samym minister podtrzymał wcześniejszą decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

 - Po pozytywnej ocenie NFOŚiGW zatwierdzenie wniosku (przez ministerstwo – przyp.) jest ostatnią formalnością przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Niemniej czekaliśmy na nią z niecierpliwością, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą dotację, czyli 68 proc. wartości inwestycji. To świetna wiadomość także dla grona 34 gmin, naszych partnerów w tym przedsięwzięciu - komentuje Piotr Grzelak. 

 Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich, którymi dysponuje NFOŚiGW. Inwestycja ma ruszyć, gdy zakończy się kontrola Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), wymagana w przypadku inwestycji o wartości powyżej 20 mln euro, które otrzymały wsparcie ze środków unijnych. 

Obiekt ma powstać do 2021 r. Energia, jaka będzie wytwarzana podczas spalania odpadów, będzie zamieniana w ciepło i energię elektryczną dla miasta. Instalacja ma przetwarzać do 160 tys. ton odpadów wysokoenergetycznych rocznie, pozyskując je nie tylko z Gdańska, ale także z okolicznych gmin. Spalarnia będzie nieco mniejsza niż niedawno wybudowane w Polsce podobne obiekty - np. ten w Krakowie, który jest w stanie przetwarzać ponad 200 tys. ton odpadów. 

Zgodnie z założeniami w 2018 r. powstanie projekt gdańskiej instalacji, budowa przewidziana jest na lata 2019 – 2020.

Wykonawcą inwestycji (a także przyszłym operatorem spalarni) ma zostać włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Tiru i Termomeccanica Ecologia, które w ub. roku wygrało przetarg. Wybór ten podtrzymała Krajowa Izba Odwoławcza, dwukrotnie odrzucając odwołania konkurentów. Samorząd podpisze umowę z konsorcjum, gdy tylko zakończy się kontrola UZP, informował w lutym Michał Dzioba, prezes gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / 353 mln zł na gdańską spalarnię