3M idzie na całość

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Produkcja, badania i rozwój, a teraz — centrum usług wspólnych. Nie ma drugiego takiego inwestora we Wrocławiu

Koncern 3M, producent 60 tys. wyrobów, mniej więcej co dwa lata ogłasza w Polsce kolejną inwestycję. W czerwcu zapowiedział budowę zakładu wskaźników do badania czystości biologicznej dla przemysłu spożywczego i wkładów do filtrów za 200 mln zł. Na tym jednak nie koniec.

— Zapadła decyzja o otwarciu we Wrocławiu centrum usług wspólnych na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Jego organizacja zacznie się w styczniu 2015 r. W pierwszym etapie będą to usługi IT, w następnym finanse — mówi Piotr Freyberg, pierwszy dyrektor generalny 3M Poland (w latach 1991-2006), który odpowiada za inwestycje w spółce.

Kompleksowy inwestor

W Polsce spółka sprzedaje 10 tys. produktów. W 2013 r. zanotowała 678,9 mln USD przychodów. W Europie sprzedaje kilkadziesiąt tysięcy produktów i ma około 6 mld USD przychodów.

— Tylko w księgowości będzie musiało pracować kilkadziesiąt osób. Docelowo 3M może poszerzyć kompetencje centrum usług wspólnych we Wrocławiu o HR i zatrudniać nawet 350-500 osób — twierdzi jeden z rozmówców „PB”.

3M myślał o centrum usług w Polsce kilka lat temu (w grę wchodziły także Kraków i Katowice). Brał pod uwagę także Czechy i Słowację, potem projekt zawiesił. Wrócił z nim w tym roku.

— Przekonywaliśmy 3M do Wrocławia, pokazywaliśmy potencjał miasta dla centrum usług. To jedyny tak kompleksowy inwestor w naszym mieście: ma siedem fabryk, centrum badawczo-rozwojowe, a teraz dojdzie do tego centrum usług wspólnych — mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Trend i ludzie

3M nie jest jedyną firmą produkcyjną, która lokuje w Polsce działalność usługową.

— Od roku obserwujemy ten trend. Parker Hannifin, producent technologii napędów i sterowań, który ma zakład w Siechnicach, wybrał Wrocław na centrum finansowo-księgowe właśnie ze względu na bliskość. Pracujemy w tej chwili nad jeszcze jednym podobnym projektem dużej firmy — mówi Ewa Kaucz. Sektor nowoczesnych usług biznesowych rozwija się w Polsce w fantastycznym tempie. Dziś działa tu ponad 470 centrów usług firm z zagranicznym kapitałem, w których pracuje 130 tys. osób.

— Firmy produkcyjne dzięki dobrym doświadczeniom na rynku pracy decydują się na nową działalność w Polsce i często są to centra usług wspólnych. Decyzja 3M jest czymś naturalnym i można się spodziewać kolejnych takich przykładów — uważa Paweł Panczyj z branżowej organizacji ABSL. Natomiast Paweł Tynel z EY twierdzi, że nie zawsze firmy chcą skupiać wszystkie obszary działalności w jednym miejscu.

— Niekiedy nie chcą zatrudniać w jednym zakładzie więcej niż 1-2 tys. osób, na wypadek gdyby coś się stało z łańcuchem dostawców. Jednak gdy poziom zadowolenia jest duży, pozostają w jednym mieście, czego 3M jest najlepszym przykładem. Ale to się nie dzieje samo z siebie, za wszystkim stoją ludzie. W przypadku 3M — pan Piotr Freyberg, w przypadku Fiata — wiceprezes Czesław Świstak, w przypadku BSH — prezes Konrad Pokutycki.

To osoby, które w ramach organizacji idą z propozycją do zarządu i mówią, że oprócz świetnych pracowników produkcyjnych mamy też świetnych księgowych — uważa Paweł Tynel.

Superhub

3M działa we Wrocławiu od 2001 r., gdy kupił na GPW fabrykę Viscoplast, producenta m.in. opatrunków chirurgicznych, folii operacyjnych, plastrów opatrunkowych i leczniczych. W latach 2002-04 powstała nowa fabryka unieruchomień syntetycznych Scotchcast.

W 2006 r. 3M utworzył we Wrocławiu superhub, czyli centrum produkcyjne. Pracują tu także fabryki: materiałów BHP, klejów, taśm technicznych i aerozolów, mat do katalizatorów oraz klejów strukturalnych dla przemysłu lotniczego.

Firma ma też zakłady produkujące środki czystości dla gospodarstw domowych Interchemall w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego i zakłady materiałów ściernych Unifam w Skomielnej Białej k. Rabki-Zdrój. Przez ponad dwie dekady 3M zainwestował w Polsce 400 mln USD. Zatrudnia ponad 1800 pracowników. Koncern 3M został założony w USA w 1902 r. To jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, w której powstały takie wynalazki, jak taśma Scotch i karteczki samoprzylepne Post-it.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu