400 mln zł czeka na wyrok

ANP
opublikowano: 17-08-2012, 00:00

W poniedziałek sąd zdecyduje o losie decyzji środowiskowej dla białostockiej spalarni.

409 mln zł brutto — tyle ma kosztować inwestycja, którą będzie realizować konsorcjum z udziałem giełdowego Budimeksu.

— Jesteśmy po procedurze odwoławczej w Krajowej Izbie Odwoławczej i po kontroli prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jednak z podpisaniem umowy czekamy, bo w poniedziałek poznamy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w sprawie zaskarżonej decyzji środowiskowej — mówi Jarosław Wasilewski, rzecznik spółki komunalnej Lech, która realizuje białostocki projekt. Jeśli sąd utrzyma ją w mocy, zamawiający dostanie zielone światło do podpisania umowy z wykonawcą. W innym przypadku czekają go problemy.

— Będzie nam przysługiwać odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak już teraz rozważamy wariant, co zrobić w przypadku, gdyby sprawa nie potoczyła się po naszej myśli — mówi Jarosław Wasilewski. Zdaniem prof. Janusza Mikuły, byłego wiceministra rozwoju regionalnego, w najgorszym przypadku Białystok będzie musiał zacząć wszystko od początku.

— Wydanie decyzji środowiskowej potrwa minimum rok. Jeśli natomiast władze zdecydują o zmianie lokalizacji, trzeba będzie zacząć pracę od nowa. Wówczas całość prac może potrwać nawet trzy lata — uważa Janusz Mikuła.

Jego zdaniem, w tej sytuacji Białystok nie zdąży skonsumować dotacji unijnych, które wynoszą ponad 200 mln zł.

— Być może miasto miałoby szansę w nowym rozdaniu funduszy unijnych, ale wielką niewiadomą jest to, czy UE będzie chciała w dalszym ciągu finansować polską gospodarkę odpadami — mówi Janusz Mikuła.

— Postępowania na spalarnie obarczone są wieloma problemami, które wynikają często z błędów w procedurach. Dlatego dość łatwo jest ekologom podważać decyzje środowiskowe. A to świadczy o słabym poziomie projektów, które powinny być idealnie przygotowane, bo dotyczą gigantycznych inwestycji — mówi Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu