45 spółek czeka na partnera

Igor Nowak
opublikowano: 25-01-2000, 00:00

45 spółek czeka na partnera

Większość zakładów mięsnych w Polsce już sprywatyzowano. W kręgu zainteresowania zagranicznych i krajowych spółek pozostaje jeszcze około 45 firm, w których MSP posiada, mniejsze lub większe, udziały.

Resort skarbu jest stuprocentowym właścicielem pięciu zakładów mięsnych: ZM Dębica, ZM Grudziądz, ZM Łmeat-Łuków, ZM w Płocku i PMB Białystok.

W pozostałych spółkach zaangażowanie MSP waha się od 1,7 proc. do 74 proc akcji. Ze względu na obniżenie rentowności całej branży, wartość firm państwowych sukcesywnie maleje. Niektóre już są w stanie upadłości, a pozostałym trudno będzie znaleźć inwestora.

Najmniejsze szanse na szybką prywatyzację ma PMB Białystok, który jest nowoczesny i rentowny. Jednak zakład ten pozostanie przedsiębiorstwem państwowym do końca 2001 roku. Dopiero wtedy wygasa bowiem kontrakt menedżerski Leszka Sadowskiego, dyrektora zakładu.

PMB jest jedynym przedsiębiorstwem z branży mięsnej, które jest zarządzane przez menedżera kontraktowego. Prawdopodobnie firma ta będzie ostatnim zakładem mięsnym bez silnego inwestora. Zakłady z Białegostoku kontrolują około 1,5 proc. rynku. Przejęciem firmy zainteresowane są spółki obecne w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Igor Nowak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 45 spółek czeka na partnera