48 mld zł eksportu w sierpniu

opublikowano: 04-10-2012, 00:00

KUKE oszacowała wielkość eksportu z Polski

Eksport z Polski w sierpniu sięgnął ok. 47,9 mld zł, jak szacuje KUKE. To o 7,3 proc. mniej niż w lipcu i o 0,7 więcej niż rok temu.

W okresie sierpień — październik 2012 może okazać się większy niż przed rokiem o 3,5 proc. Spadek wielkości eksportu w stosunku do wyników z lipca jest typowo sezonowy. Natomiast znaczne ograniczenie rocznej dynamiki prognozowane dla sierpnia jest w części pochodną wychodzenia z echa szczególnie niskiej bazy sprzed roku (która np. poprawiła roczną dynamikę sprzedaży w lipcu).

Jest też spójne z nieco głębszą, niż oczekiwano, korektą wyników produkcji sprzedanej przemysłu oraz nieco niższą niż w lipcu dynamiką sprzedaży w handlu hurtowym. Ponadto statystyki lipca br. okazały się sporo lepsze od oczekiwanych.

Niższy sierpień jest więc w części odreagowaniem poprzedniego wzrostu. Zdaniem KUKE, w całym br. eksport powinien sięgnąć 619,4 mln zł, czyli o 7,3 proc. więcej niż w 2011 r. Natomiast w przyszłym roku może wynieść 640,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu