4Media: wielka wyprzedaż

Radosław Omachel
26-09-2002, 00:00

Aż 6,7 mln z 40 mln akcji holdingu 4Media zmieniło wczoraj właściciela. Walorów musieli się pozbyć Wojciech Krefft i Jacek Merkel. Musieli, bo na przeprowadzenie transakcji naciskały banki, które kredytowały ich działalność.

Jacek Merkel i Wojciech Krefft, główni akcjonariusze 4 Media, oraz ich spółki zależne sprzedali większość swoich akcji holdingu, wydawcy dzienników „Życie” i „Prawo i Gospodarka”. Transakcja objęła łącznie 6,7 mln z 40 mln walorów. Jak głosi oficjalny komunikat, transakcję wymusiła „interwencja bankowa”.

— Jacek Merkel i Wojciech Krefft nigdy nie ukrywali, że zakup części akcji był finansowany z kredytów. Ostatnio cena akcji 4Mediów zniżkowała i kredyty „pękły’’ — mówi Monika Sarnecka, rzecznik spółki 4Media.

Zabezpieczeniem dla banków był zastaw na akcjach. Po spadku kursu ich wartość stała się niższa od wysokości pożyczki. Banki wykorzystały więc swoje prawa wypływające z zastawów. Jakie banki kredytowały operacje udziałowców 4Mediów — spółka na razie nie ujawnia.

Wiadomo natomiast, że radykalnie zmalał wpływ Wojciecha Kreffta na losy spółki. Do niedawna dysponował on 12,33-proc. pakietem akcji. Wczoraj jego udział w kapitale zakładowym (wraz ze spółką zależną Marketing Serwis) wynosił już tylko 2,9 proc. Jacek Merkel kontroluje teraz tylko 0,79 proc. akcji. Wyprzedawane przez nich walory kupili inni dotychczasowi akcjonariusze.

— Wczorajsze transakcje dowiodły, że twórcy koncepcji tej grupy medialnej nie są w stanie finansować jej rozwoju. Nie można wykluczyć, że znajdzie się inny inwestor, ale jest to mało prawdopodobne. Tym bardziej że kłopoty ma sama spółka 4Media — uważa Stefan Knopik, analityk BM BPH PBK.

Akcje firmy należą do powiększającej się liczby walorów groszowych na GPW. Wartość papierów topnieje z dnia na dzień od początku ubiegłego roku, kiedy na fali spekulacji związanych ze zmianą branży chwilowo sięgnęły niemal 6 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 4Media: wielka wyprzedaż