59 mln zł na usługi cyfrowe dla dronów

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Projekt finansowany przez UE poprawi prowadzenie działalności na rynku usług świadczonych przy wykorzystaniu dronów.

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) zaopiniował projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych”. Koszt projektu, który jest finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i ma być zrealizowany do lutego 2023 r., to 59,2 mln zł. Najwięcej będą stanowić koszty zakupu i wytworzenia oprogramowania — 38,4 mln zł oraz infrastruktura — 7,3 mln zł. Utrzymanie projektu w ciągu pięciu lat po zakończeniu prac wdrożeniowych szacowane jest na 56,2 mln zł.

Beneficjentem projektu jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), a partnerami Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Głównym celem projektu jest utworzenie i rozwój nowoczesnych usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, co ma się przyczynić do poprawy obsługi obywateli, w tym przede wszystkim prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty działające na rynku usług świadczonych przy wykorzystaniu dronów.

Projekt ma być odpowiedzią m.in. na potrzeby przedsiębiorców i obywateli funkcjonujących na rozwijającym się rynku, którzy oczekują możliwości realizacji drogą elektroniczną obowiązków wynikających z przepisów, m.in. dotyczy to szkoleń, rejestracji czy uzyskania uprawnień. W związku z planowanym rozwojem autonomicznych lotów operatorzy oczekują również wdrożenia elektronicznej obsługi możliwości przeprowadzania takich operacji.

Wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek w zakresie obsługi operacji z wykorzystaniem dronów. Wśród głównych projektów jest krajowy system informacji dronowej (KSID) wraz z modułami, jak np. e-rejestracja, e-certyfikacja, e-licencja, e-learning, e-identyfikacja, e-płatność czy e-SORA (do oceny ryzyka wykonania operacji dronami).

150 tys. - tyle osób wykonuje rekreacyjne loty dronami w Polsce…

13,5 tys. …a tyle loty komercyjne.

3,26 mld zł - tyle ma wynieść wartość polskiego rynku dronów cywilnych w latach 2017- 26 według autorów „Białej księgi rynku bezzałogowych statków powietrznych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu