5E Holding chce sprzedać na GPW akcje za ponad 250 mln zł

Internet Securities
opublikowano: 09-06-2006, 13:50

Szwajcarski fundusz private equity 5E Holding chce sprzedać na warszawskiej giełdzie akcje za ponad 100 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 250 mln zł.

Szwajcarski fundusz private equity 5E Holding chce sprzedać na warszawskiej giełdzie akcje za ponad 100 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 250 mln zł. Fundusz inwestuje w spółki na rynkach Europy Środkowowschodniej, a jego wejście na GPW ma umożliwić polskim inwestorom instytucjonalnym dostęp do rynku private equity, poinformowali na piątkowej konferencji przedstawiciele 5E Holding. Oferta ma być przeprowadzona już w czerwcu.

Oferta na warszawskiej giełdzie obejmie akcje sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy funduszu oraz 1,5 mln akcji własnych firmy, które skupiła ona wcześniej na rynku.

„Akcje własne to akcje już wyemitowane, które są obecnie akcjami niemymi, a więc pozbawionymi prawa głosu, jest ich 1,5 miliona. Oprócz tego spółka ma 13,5 mln akcji” – powiedział dziennikarzom Cezary Pyszkowski, dyrektor w departamencie rynków kapitałowych CDM Pekao, oferującego akcje 5E Holding.

Obecni właściciele funduszu chcą sprzedać większość jego akcji.

„Bardzo możliwe, że w ostatecznym rozrachunku polscy akcjonariusze będą mieli ponad 50% ogółu akcji” – powiedział Peter Derenginger, dyrektor generalny Alpha Associates, podmiotu zarządzającego 5E Holding.

Pyszkowski powiedział, że prospekt emisyjny 5E Holding został już złożony w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG). Fundusz liczy na jego zatwierdzenie w najbliższych dniach tak, aby zapisy na akcje mogły się odbyć w ostatnich dniach czerwca i na początku lipca.

5E Holding jest spółką niepubliczną prawa szwajcarskiego. Akcjonariuszami spółki są osoby fizyczne i akcjonariusze instytucjonalni. Największy z nich to Pension Fund of Swiss International Airline, posiadający około 7% akcji funduszu.

Inwestycje 5E Holding koncentrują się na rynkach ośmiu krajów z Europy Środkowowschodniej, które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku. W najbliższej przyszłości zamierza inwestować także na rynku rosyjskim i innych krajów byłego ZSRR oraz w krajach, które wkrótce będą przyjęte do UE (Rumunia, Bułgaria i Chorwacja).

Fundusz prowadzi działalność inwestycyjną od 1998 roku. Do końca pierwszego kwartału 2006 spółka zainwestowała łącznie 149,9 mln euro w ramach 16 inwestycji w fundusze oraz 11 inwestycji bezpośrednich. Według stanu na koniec pierwszego kwartału br., 5E Holding posiada inwestycje portfelowe o łącznej wartości 65,2 mln euro oraz środki pieniężne o wartości 65,8 mln euro.

„5E Holding inwestuje obecnie wyłącznie w Europie Środkowowschodniej, a prawie 50% naszych inwestycji było na rynku polskim. Dlatego Warszawa jest naturalnym miejscem dla notowań naszej spółki” – powiedział Derenginger.

W Polsce fundusz zainwestował bezpośrednio m.in. w operatora telewizji kablowej Multimedia Polska. Ma też udziały w obecnych na polskim rynku funduszach Advent Private Equity Fund, Polish Enterprise Fund IV LP. (ISB)

esc/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 5E Holding chce sprzedać na GPW akcje za ponad 250 mln zł