6 sygnałów ostrzegawczych dla byków z GPW

KZ
opublikowano: 12-03-2012, 00:00

GIEŁDA

Analitycy DM IDMSA w comiesięcznej strategii inwestycyjnej przedstawili 6 sygnałów, które mogą niepokoić posiadaczy akcji. Ich zdaniem, nie ma powodu do wielkiego optymizmu, a wyceny na GPW wcale nie są tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać.

1 Podejmowane kroki w celu zakończenia kryzysu zadłużeniowego państw strefy euro albo są zaawansowane w małym stopniu, albo nie można w nich dostrzec żadnego postępu.

2 Restrukturyzacja zadłużenia Grecji może się okazać pyrrusowym zwycięstwem. Według prognoz MFW relacja długu Grecji do PKB w 2020 r. (120,5 proc.) wciąż będzie daleka od takiej, która zapewni stabilność finansów tego kraju. Ten cel i tak będzie trudny do osiągnięcia, biorąc pod uwagę recesję i opór wielu grup społecznych i polityków wobec oszczędności. Ostatnie porozumienie — według analityków DM IDMSA — tylko kupienie czasu.

3 Rentowności obligacji Portugalii nie spadły wyraźnie po operacjach LTRO, w odróżnieniu od innych krajów peryferyjnych strefy euro. Choć wobec zadłużenia Włoch (wartość rynku obligacji 1,8 bln EUR) Portugalia (160 mld EUR) wydaje się relatywnie małym problemem, to w hipotetycznej sytuacji konieczności restrukturyzacji jej długów obrona przed „zakażeniem” sąsiedniej Hiszpanii (tamtejsze banki mają 60 mld EUR w obligacjach Portugalii) może być nie lada wyzwaniem.

4 Po dwóch miesiącach silnych zwyżek wyceny na GPW są już dość wysokie, uwzględniając otoczenie makroekonomiczne. Według szacunków DM IDMSA C/Z dla WIG dla prognoz na 2012 r. wynosi 13.

5 WIG wytracił ostatnio impet i nie zdołał przełamać oporu na 42225 pkt, będącego górnym ograniczeniem szerokiego kanału bocznego od sierpnia 2011 r.

6 W połowie lutego w odstępie trzech dni trzy techniczne oscylatory: MACD, RSI i Stochastic — wygenerowały sygnał sprzedaży na wykresie WIG. Przez ostatnie dwa lata taka sytuacja wystąpiła pięć razy i tylko raz okazał się to sygnał fałszywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane