7 giełd w Afryce chce się połączyć

opublikowano: 30-12-2019, 11:11

Stowarzyszenie Afrykańskich Giełd Papierów Wartościowych rozpoczęło projekt, który do pierwszego kwartału 2021 roku połączy siedem rynków kontynentu.

Karim Hajji, szef stowarzyszenia poinformował, że celem jest umożliwienie wzajemnego handlu na giełdach w Maroko, Wybrzeża Kości Słoniowej, RPA, Nigerii, Kenii, Mauritiusu i Egiptu.

- Inicjatywę wspiera Afrykański Bank Rozwoju, który przeznaczył do 1 mln USD finansowania, głównie na system umożliwiający połączenie siedmiu giełd, a także na szefa projektu, który zajmuje się już jego realizacją – powiedział Hajji, który jest także szefem marokańskiej giełdy w Casablance.

Ujawnił, że Międzynarodowa Korporacja Finansowa, czyli organizacja afiliowana przy Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, sfinansowała analizę dotyczącą potencjalnej prywatyzacji państwowych firm przez ich częściowe wprowadzenie na afrykańskie giełdy. Pozwoliłoby to na rozwój rynków kapitałowych na kontynencie, pozyskanie pieniędzy przez rządy i spółki, a także zwiększenie partycypacji lokalnych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane