7 obserwacji z sezonu wyników

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Choć spółki z GPW jeszcze przez 3 tygodnie będą publikować raporty, to analitycy DM BOŚ pokusili się o wstępne podsumowanie.

  1. Zyski firm w drugim kwartale są umiarkowanie wyższe od oczekiwań ekspertów — na poziomie operacyjnym o 4 proc., a netto o 6 proc. Stało się tak głównie dzięki wynikom spółek o dużej kapitalizacji. Rezultaty mniejszych były nieco niższe od oczekiwań (w tym o 7 proc. na poziomie netto).
  2. Pozytywnie zaskoczyły sektor wydobywczy i paliwowy, rozczarowały natomiast spółki chemiczne i budowlane, uważają anality cy DM BOŚ.
  3. Liczba pozytywnych nie- spodzianek (16) umiarkowanie przekroczyła negatywne (12).
  4. Powtarzalne zyski są wyraźnie niższe niż rok temu. Na poziomie operacyjnym spadek sięga 5 proc., a netto 13 proc. Dotyczy to zarówno spółek o dużej, jak i średniej oraz małej kapitalizacji.
  5. Największego spadku zysków w ujęciu rocznym doświadczyły firmy chemiczne, budowlane, wydobywcze, paliwowe i z sektora TMT, natomiast wysoką dynamiką wyróżnili się przedstawiciele sektora producentów ma teriałów budowlanych oraz dóbr konsumpcyjnych.
  6. Mniej niż połowa spółek, które monitorują analitycy DM BOŚ, poprawiła w drugim kwartale zyski operacyjny i netto. Nie jest to wynik spektakularny, zauważają analitycy DM BOŚ, ale jednocześnie nie odbiega istotnie od ich oczekiwań i jest porównywalny do zanotowanych w pierwszym kwartale 2018 r.
  7. Po pierwszej połowie roku realizacja prognoz całorocznych dla spółek, które analizują eksperci domu maklerskiego, wynosi 48 proc. w odniesieniu do zysku operacyjnego i 46 proc. w odniesieniu do zysku netto. Przed rokiem stopień zaawansowania był wyższy (po 52 p roc.), ale specjaliści podtrzymują oczekiwania dodatniej dynamiki zbiorczych zysków w drugim półroczu za oczekiwanego szybszego niż w pierwszej połowie roku wzrostu zysków w bankach, oczekiwanej mniej szej skali spadku r/r powtarzalnych zysków w sektorze paliw, poprawy zysków w KGHM i JSW, pojawienia się w kwartałach porównywalnych 2017 r. niekorzystnego wpływu regulacji RLAH na osiągnięcia telekomów, wreszcie — korzystnego dla eksporterów wpływu osłabienia złotego względem euro i dolara. „Wydaje nam się, że w nad chodzących kwartałach dynamika korporacyjnych zysków powinna wspierać kursy spółek lokalnych. Jednocześnie dostrzegamy, że wzrosty lo kalnych indeksów z ostatnich dwóch miesięcy (od 28 czerwca indeks WIG zyskał 10 proc. w dużym stopniu wyczerpały uzasadniony fundamentalnie potencjał wzrostu szerokiego rynku. Zakładamy, że fundamentalna wartość indeksu WIG na koniec 2018 r wyniesie 62 tys. pkt.” — dodano w raporcie, wydanym 30 sierpnia. Obecnie WIG ma wartość 57,6 tys. pkt.Ⓟ
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu