...a Plus szykuje się do skoku w przyszłość

MEW
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

Polkomtel kończy wybór dostawców i przymierza się do uruchomienia gigantycznych inwestycji w sieć LTE.

Polkomtel wybrał dwóch dostawców do przebudowy i utrzymania sieci telekomunikacyjnej — tak deklaruje spółka w materiałach dla inwestorów, do których dotarł „PB”. To gigantyczny kontrakt.

Zobacz także

„Jego podpisanie da Polkomtelowi poważne oszczędności” — napisała spółka w prezentacji dla inwestorów. Ale najpierw będą wydatki.

Wyprzedza rywali…

Umowa pozwoli na uruchomienie ogromnych inwestycji — spółka chce instalować ponad 35 stacji szybkiego internetu HSPA+ i 20 stacji jeszcze szybszego LTE tygodniowo. Plus ma przewagę nad rynkowymi rywalami, którzy dopieroprzygotowują się do startu w przetargu na częstotliwości LTE. Budowa takiej sieci to skok w przyszłość. Polkomtel będzie mógł zaoferować szybki internet na terenie całego kraju — również tam, gdzie dziś nie opłaca się kłaść kabli. To umożliwi operatorowi zaoferowanie wielu usług dodanych, a w efekcie zwiększenie przychodów z jednego abonenta (ARPU). W prezentacji dla inwestorów Polkomtel napisał, że superkontrakt obejmie modernizacjęcałej infrastruktury światłowodowej, dostarczenie nowej i modernizację obecnej infrastruktury komórkowej. Z wcześniejszych informacji wynikało, że umowa ma dotyczyć nie tylko Polkomtela, ale też spółek z grupy Midasa, budujących sieć LTE. Nakłady kapitałowe operatora sieci Plus (capex) mają się zamknąć w widełkach 850-900 mln zł, porównywalnie do 2011 r., kiedy było 890 mln zł. Budowa nowoczesnej sieci LTE to zadanie Midasa, który na początku roku deklarował, że na rozwój infrastruktury potrzebuje 1,3 mld zł.

…mimo spóźnienia

Polkomtel przewidywał, że już w czerwcu ruszy z kopyta budowa sieci LTE, ale opóźniało się podpisanie ostatecznych umów z dostawcami. Telepolis.pl pisał, że Plus wybrał Ericssona. Kto będzie drugim dostawcą? Najbardziej prawdopodobni partnerzy operatora to Huawei i NokiaSiemens Networks. Kontraktz Polkomtelem zdecyduje o kształcie rynku dostawców infrastruktury dla operatorów telefonii komórkowej na najbliższe lata. Na początku tego roku Huawei i NSN zgarnęły obsługę NetWorkS!, spółki powołanej przez PTC (operatora sieci T-Mobile) i PTK Centertel (Orange) do zarządzania siecią telefonii komórkowej. Play powinien pozostać wierny Huawei, który zapewnił mu też finansowanie na budowę sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ...a Plus szykuje się do skoku w przyszłość