A-Z Finanse: Sezon na spółki rozpoczęty

Paweł Cymcyk
opublikowano: 09-07-2009, 08:38

Wczorajsza sesja w USA była bliźniaczo podobna do poniedziałkowej. Rozpoczęła się neutralnie, a po godzinie podaż przejęła kierownicę i sprowadziła S&P500 na ponad jednoprocentową przecenę.

Dalsze losy dnia to niewielkie odbicie i kolejne testowanie minimów, które doprowadziło do powstania technicznej formacji „podwójnego dna”. W końcówce to właśnie dzięki temu sygnałowi indeksy odrobiły całe starty i zamknęły dzień neutralnie. Najważniejszą informacją wczorajszego dnia jest obrona majowych minimów w okolicach 875 pkt. oraz nieznaczne zejście poniżej 200-sesyjnej średniej, która coraz częściej króluje w zachodnich komentarzach. Na razie indeks wciąż stoi krok nad krawędzią i na horyzoncie  nie widać żadnych fundamentalnych danych mogących doprowadzić do odbicia.

Z pewnością złą informacją dla rynków giełdowych jest kolejny dzień spadku rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich o ponad 3 proc. Ewidentnie duże kapitały w obawie o brak dobrych perspektyw dla giełd płyną na bezpieczniejsze wody jakimi są obligacje. Paradoksalnie może to bardziej pomóc gospodarce niż inwestycje w akcje. Raty kredytów hipotecznych w USA są właśnie oparte o oprocentowanie 10-letnich obligacji, które im niższe tym łatwiejsze do spłaty przez rosnącą liczbę bezrobotnych.

Neutralnie udało się zakończyć także dzień na GPW, choć tu początek był zdecydowanie słabszy. Kłopoty PKO BP i spółek surowcowych sprowadziły WIG20 do testu majowych minimów, z którego (tym razem) byki wyszły zwycięsko, bo udało się w końcówce odrobić całe straty. Nadal jednak indeks jest o włos zamknięcia się poniżej bariery 1800 pkt., która doprowadzi do większych przecen. Dziś i jutro byki muszą silnie oddalić WIG20 od tego poziomu, ponieważ już w poniedziałek odjęcie dywidendy do niezwykle popularnego podczas ostatnich sesji KGHM spowoduje techniczną stratę kilkunastu punktów. Lepiej żeby wtedy indeks nie przebywał w pobliżu wsparcia.

Po neutralnym zakończeniu w USA dziś powinniśmy rozpocząć bez jednoznacznego kierunku, wczorajsza  piąta z rzędu spadkowa sesja może w końcu spowodować nieznaczne wybicie. W średnim terminie ważniejsze jednak będą dla inwestorów wyniki spółek za drugi kwartał, których sezon rozpoczęła w środę Alcoa. W zasadzie jeżeli tylko nie będzie tak źle jak w pierwszym kwartale, gdzie łączny zysk na akcje spółek z S&P500 okazał się ujemny, to będzie można ogłosić koniec recesji.

Paweł Cymcyk
Autor jest analitykiem A-Z Finanse


 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Polecane