ABC Technologies likwiduje polską fabrykę

opublikowano: 23-11-2022, 17:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

„Dramatyczny” wzrost kosztów mediów, transportu, surowców i pracy spowodował, że kanadyjska firma postanowiła zamknąć fabrykę w Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się

  • w jakiej sytuacji finansowej jest ABC Automotive Poland
  • kim jest kanadyjski właściciel polskiego przedsiębiorstwa

ABC Automotive Poland, spółka należąca do ABC Technologies, części kanadyjskiego koncernu ABC Group, działa w miejscowości Koninko pod Poznaniem. Zakład ma być w przyszłym roku definitywnie zamknięty – informuje serwis Canadian Plastics. Powodem decyzji o likwidacji polskiej fabryki ma być „dramatyczny” wzrost kosztów mediów, transportu, surowców materiałów i pracy.

- Aktywnie pracujemy z klientami w sprawie relokacji ich produkcji, co zgodnie z oczekiwaniami ma nastąpić do ostatniego kwartału fiskalnego 2023 r. Fabryka zostanie zamknięta wtedy, kiedy to zostanie osiągnięte – głosi raport kanadyjskiego producenta części do aut.

ABC Technologies odpisał już 10,2 mln USD tytułem m.in. utraconej wartości narzędzi, oprzyrządowania i nieruchomości – podaje Canadian Plastics.

W wielkopolskiej siedzibie polskiej spółki nikt w środę nie udzielił nam informacji na temat przyszłości przedsiębiorstwa. Nie udało się nam też skontaktować z zarządem ABC Automotive Poland.

Jak wynika z raportów firmy, jej sytuacja od lat nie była dobra, a ostatnio jeszcze bardziej się pogorszyła. W roku finansowym, który zakończył się 30 czerwca 2020 r.(ostatnie dostępne dane), przychody ABC Automotive Poland spadły o ponad 43 proc. i wyniosły niespełna 34,7 mln zł. Jednocześnie strata netto firmy wzrosła z 6,78 mln zł w roku 2018/19 do 15,59 mln zł, czyli o ponad 140 proc.

Ostatnie straty nie były ewenementem, ale raczej regułą w historii tego przedsiębiorstwa. Łączna strata netto z ostatnich pięciu lat obrotowych przekroczyła 47 mln zł, natomiast przychody w tym okresie wyniosły 196,5 mln zł.

W 2015 r. spółka ABC Automotive Poland kupiła w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym liczącą ponad 2,6 ha działkę z myślą o budowie hali produkcyjno-magazynowej o łącznej powierzchni około 13 tys. m kw. Docelowo pracę miało znaleźć 150 osób.

ABC Group z siedzibą w Toronto istnieje od 1974 r. Jest jednym z większych producentów systemów samochodowych i ich komponentów sprzedawanych na całym świecie – w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Korei, Chinach i Indiach. Polska to jedno z kilku państw, w których Kanadyjczycy mają zakłady. Łącznie ABC Group ma prawie 30 fabryk, m.in. w rodzimej Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, Chinach i Meksyku. Bydgoska fabryka miała być pierwszym polskim zakładem tej firmy.

Zwolnienia grupowe

ABC Automotive Poland to kolejna firma, która może zwolnić znaczną część, jeśli nie wszystkich pracowników. Kilka dni temu plany zwolnień grupowych ogłosił koncern MAN Truck and Bus SE, który chce zwolnić ze starachowickiej fabryki aż 860 osób. Wcześniej zwolnienia grupowe zgłosiły m.in. Velux, Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, PKO BP, Orange Polska, Ringier Axel Springer Polska czy Agora. Globalną redukcję planuje Meta, Twitter czy Philips. Na razie nie wiadomo, czy zwolnienia obejmą także Polskę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane