ACCIONA PŁACI ZA MAŁO ZA MOSTOSTAL

Tomasz Siemieniec, Robert Grzeszczuk
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

ACCIONA PŁACI ZA MAŁO ZA MOSTOSTAL

Stołeczny holding zamierza kupić spółkę zajmującą się budową dróg

DUŻO ATUTÓW: Zdaniem analityków ABN, jednym z ważniejszych atutów Mostostalu Warszawa jest świetny zarząd, nad którym pieczę sprawuje Karol Heindrich. Na plus policzyli również firmie jej silną pozycję na rynku i duże szanse na dalszy rozwój oraz jasne ukierunkowanie na podstawowy profil działalności. fot. B. Skrzyński

W najświeższym raporcie poświęconym Mostostalowi Warszawa analitycy ABN Amro bardzo krytycznie odnoszą się do ceny wezwania, zaproponowanej przez Accionę za akcje polskiej spółki budowlanej. Hiszpanie płacą 25 zł, jest to — zdaniem analityków holenderskiego banku — zdecydowanie za mało. Według nich, za atrakcyjną można by uznać cenę powyżej 30 zł. Dlatego sugerują posiadaczom akcji, aby nie sprzedawali już teraz tych walorów.

— Sugerujemy, żeby inwestorzy Mostostalu Warszawa nie akceptowali oferty Acciony po 25 zł za akcję, gdyż ich prawdziwa wartość jest znacznie wyższa. Radzimy zatem poczekać na bardziej atrakcyjną możliwość pozbycia się tych papierów i wystawiamy rekomendację „kupuj”. Uważamy, że minimalna cena za te walory powinna wynosić 30 zł, czyli 20 proc. powyżej oferty Hiszpanów i 29 proc. powyżej obecnej ceny rynkowej — piszą analitycy ABN Amro w raporcie datowanym 22 czerwca 1999 r.

Rozbieżne opinie

Hiszpanie zamierzają skupić na rynku 2,4 mln akcji Mostostalu, stanowiących 24 proc. kapitału akcyjnego i uprawniających do takiej samej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Zapisy do sprzedaży przyjmowane są od 21 czerwca, a cała operacja ma zostać zakończona 12 lipca 1999 r. Na wezwanie Acciony nie odpowie Elektrim, do którego należy 28,4 proc. akcji Mostostalu. W umowie z Hiszpanami zobowiązał się on utrzymać swoje udziały w warszawskiej spółce przez najbliższe dwa lata. Jeśli wezwanie zakończy się sukcesem, Acciona i Elektrim będą wspólnie posiadały ponad 52 proc. kapitału akcyjnego Mostostalu.

Dotychczas zdecydowana większość analityków zajmujących się branżą budowlaną bardzo przychylnie odnosiła się do wezwania ogłoszonego przez Hiszpanów.

— Accionie wyraźnie zależy na powodzeniu oferty. Cena jest oczywiście bardzo atrakcyjna w porównaniu z ostatnimi notowaniami warszawskiej spółki. Inna sprawa, że notowania najlepszych polskich firm budowlanych były i są zdecydowanie zaniżone — mówił nam 14 czerwca (dzień po ogłoszeniu wezwania przez Accionę) Jacek Dzierwa, analityk londyńskiego oddziału Salomon Smith Barney.

Co prawda analitycy ABN nie oczekują, aby wartość polskiego sektora budowlanego zdecydowanie wzrosła w najbliższym czasie, spodziewają się jednak, że Mostostal Warszawa dużo zyska po zdobyciu takiego inwestora jak Acciona. Oczekują zatem, że wycena rynkowa polskiej spółki powinna wzrosnąć.

Według analityków, warszawska spółka zyska dostęp do know- -how, szczególnie w sektorze budowlanym związanym z energetyką i ochroną środowiska (w czym specjalizuje się Acciona). Mostostal będzie miał również szerszy dostęp do finansowania, co umożliwi mu startowanie w największych przetargach, które dotychczas wygrywały głównie firmy zagraniczne.

Nowe przejęcia

Analitycy ABN Amro przypuszczają, że stołeczna spółka będzie rozwijała własny holding. W marcu kupiła 45,5 proc. akcji wrocławskiego Wrobisu i ma obecnie prawie 90 proc. kapitału akcyjnego tego przedsiębiorstwa. Do końca roku firma z Warszawy zwiększy prawdopodobnie swój udział w Mostostalu Płock — do ponad 50 proc. akcji (teraz ma 32,7 proc.). Ma się to odbyć poprzez odkupienie 315 tys. akcji od pracowników tego przedsiębiorstwa. Planowane jest również przejęcie spółki specjalizującej się w budowie dróg, co zapewni Mostostalowi udział w programie budowy autostrad. Analitycy twierdzą, że zarząd stołecznej spółki prowadzi już w tej sprawie zaawansowane rozmowy. Nie są jednak znane ich szczegóły.

Zaplanowane przejęcia Mostostal powinien sfinansować ze środków własnych, pochodzących m.in. z ostatniej emisji akcji (firma uzyskała z niej 112 mln zł). Zdaniem analityków ABN Amro, jedenaście firm, w których ma udziały stołeczny Mostostal, dołoży do przychodów firmy matki 270,8 mln zł, a do zysku netto 7,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec, Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ACCIONA PŁACI ZA MAŁO ZA MOSTOSTAL