Adamed bije wietnamski rekord

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Polska firma zainwestowała 50 mln USD w producenta leków. To najwięcej w historii.

„Polskie firmy są tradycyjnie aktywne w Wietnamie w przemyśle ciężkim: wydobywczym i stoczniowym” — pisano w ubiegłorocznym przewodniku po rynku wietnamskim dla polskich przedsiębiorców wydanym przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju. W tym tygodniu narodziła się nowa świecka tradycja w relacjach polsko-wietnamskich — aktywność w przemyśle ciężkim ustąpiła miejsca aktywnościw przemyśle farmaceutycznym.

Małgorzata Adamkiewicz
Zobacz więcej

Małgorzata Adamkiewicz ARC

Grupa Adamed, stworzona i kontrolowana przez rodzinę Adamkiewiczów, kupiła pakiet kontrolny w spółce Dat Vi Phu, działającym od 2004 r. producencie niemal 300 wyrobów leczniczych, który zatrudnia 200 osób i oprócz sprzedaży na wietnamskim rynku eksportuje do Filipin, Kambodży i Mjanmy (Birmy). Umowę podpisano we wtorek w asyście politycznej, bo Wietnam odwiedziła właśnie polska delegacja na czele z prezydentem.

— 10 lat temu, gdy spotkali się premierzy Polski i Wietnamu, wartość wymiany gospodarczej była mniej więcej na poziomie 0,5 mld USD. Politycy mówili, że chcieliby, żeby to było w perspektywie kilkuletniej dwa razy więcej. Teraz jest cztery razy więcej, bo ok. 2 mld USD rocznie. Umowa podpisana przez Adamed wpisze się doskonale w funkcjonowanie rynku wietnamskiego i firma ta stanie się tutaj potentatem — mówił prezydent Andrzej Duda.

Adamed zatrudnia 1800 osób, w tym część w spółkach farmaceutycznych i przedstawicielstwach handlowych w Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Czechach, na Słowacji i Ukrainie, a także w Hiszpanii. Ma portfolio ponad 250 produktów (leków na receptę i OTC, suplementów diety i kosmetyków), które eksportuje do ponad 60 krajów.

— Dat Vi Phu wytwarza szerokie spektrum produktów leczniczych. Inwestycję traktujemy jako platformę do dalszej ekspansji w regionie Azji i Pacyfiku. Ze względu na skalę transakcji i dalszych inwestycji w rozwój spółki przedsięwzięcie będzie kamieniem milowym dla wzmocnienia stosunków gospodarczych między Polską a Wietnamem — mówi Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalna grupy Adamed. Polsko-wietnamskie relacje gospodarcze trudno nazwać bliskimi, ale więzy się zacieśniają.

Z najludniejszego kraju na Półwyspie Indochińskim znacznie więcej importujemy, niż do niego eksportujemy, sprowadzając głównie elektronikę (telefony komórkowe i części do nich), a sprzedając przede wszystkim artykuły rolno-spożywcze. Zgodnie z danymi resortu rozwoju, największe wietnamskie inwestycje w Polsce to Food Techno w Kobierzycach (0,9 mln USD), Centrum Sportowe i Opieki Zdrowotnej w Warszawie (7 mln USD) i fabryka producenta mleka Vinamilk Europe w Warszawie (3 mln USD).

Wietnamskie ministerstwo planowania i inwestycji podaje,że do końca 2016 r. polskie firmy uzyskały licencję na czternaście bezpośrednich inwestycji zagranicznych o łącznej wartości 125,5 mln USD, co plasuje nas pod koniec czwartej dziesiątki największych inwestorów w Wietnamie. Podczas wizyty pary prezydenckiej podpisano też umowę, na mocy której Polska pożyczy Wietnamowi 250 mln EUR. Zostaną przeznaczone na zakup polskich produktów. Do wietnamskich służb mają trafić łodzie od firmy Cenzin wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także pojazdy strażackie i policyjne, wyprodukowane przez WISS z Bielska-Białej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy