Adriana kupi fabrykę mebli

Dawid Tokarz
opublikowano: 10-05-2001, 00:00

Adriana kupi fabrykę mebli

Produkująca głównie na eksport firma meblowa Adriana z powodu wysokiego kursu złotego zamierza mocniej zaistnieć na rynku krajowym. Rozważa także — poprzez akwizycję — silniejsze wejście w segment mebli skrzyniowych.

Wysoki kurs złotego powoduje znaczne obniżenie rentowności eksportu. To duży problem dla Adriany, producenta mebli tapicerowanych z Kijewa Królewskiego. Przychody firmy, należącej do 500 największych przedsiębiorstw w Polsce, w ponad 90 proc. pochodzą właśnie z eksportu.

— W tej sytuacji chcemy przez swoją spółkę dystrybucyjną Domo Faber mocniej zaistnieć na rynku krajowym. Liczymy, że jeszcze w tym roku sprzedaż na tym rynku zwiększy się trzykrotnie i osiągnie poziom 3 mln zł miesięcznie — mówi Marek Karwan, prezes Adriany.

Poszukiwanie nisz

Jego zdaniem, sposobem na funkcjonowanie w trudnych realiach jest poszukiwanie nisz produkcyjnych. W 2000 r. Adriana rozpoczęła działalność jako dostawca domów jednorodzinnych. W tym roku chce wybudować 50 domków za blisko 20 mln zł.

— Inną niszą, którą chcemy zagospodarować, jest produkcja mebli skrzyniowych. W styczniu kupiliśmy firmę Meb-Lak z Jastrowia. W jej halach nasza spółka zależna Lignarius uruchomiła testową produkcję m.in. regałów, komód, szafek itp. Efekty są zadowalające — ocenia prezes Karwan.

Na uruchomienie produkcji w Jastrowiu Adriana wydała blisko 2 mln zł. Ta suma może się znacznie zwiększyć.

— Chcemy wejść mocniej w segment mebli skrzyniowych. W tym celu rozważamy kupno jednej z okolicznych fabryk mebli. Jeśli to się uda, nakłady inwestycyjne na ten cel przekroczą 10 mln zł. Poziom zrealizowanych w tym roku inwestycji w dużym stopniu jednak zależy od kursu złotego — przyznaje Marek Karwan.

Zmniejszenie nakładów

Zakładami, które może przejąć Adriana, są znajdujące się w stanie upadłości pobliskie Mogileńskie Fabryki Mebli. W grę wchodzą także Chojnickie Fabryki Mebli. Jednak jeśli nawet uda się Adrianie zre- alizować plany, to inwestycje w 2001 r. będą niższe niż w 2000 r., kiedy sięgnęły 17 mln zł.

Adriana w czterech zakładach zatrudnia około 1,5 tysiąca osób. Poza produkcją mebli tapicerowanych, skrzyniowych i budownictwem jednorodzinnym zajmuje się także wytwarzaniem tkanin (w 60 proc. na własne potrzeby). Największymi odbiorcami Adriany są Ikea i niemiecki katalog wysyłkowy Otto Versand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Adriana kupi fabrykę mebli