ADS planuje 6-7 przejęć w 2008 r., ekspansja zagraniczna po 2009

ISB
opublikowano: 05-12-2007, 18:10

Dystrybutor napojów ADS (Advanced Distribution Solutions) zamierza dokonać 6 lub 7 przejęć w 2008 roku. Jak poinformował na  konferencji prasowej prezes spółki Krzysztof Bałanda, ADS skupi się podczas pozyskiwaniu przedsiębiorstw mniejszych, ale bardziej rentownych. W rozmowie z  serwisem o fuzjach i przejęciach DealWatch prezes potwierdził, że spółka rozważa ekspansję zagraniczną, ale najwcześniej po 2009 roku.

"Chcemy związać właścicieli przejmowanych spółek z naszą firmą" - powiedział Bałanda, dając do zrozumienia, że akwizycje będą finansowane poprzez prywatne oferty akcji ADS kierowane do byłych właścicieli. Prezes poinformował też, że spółka jest w trakcie rozmów z kilkoma podmiotami, a dwa procesy negocjacyjne można uznać za zaawansowane. W rozmowie z serwisem DealWatch, prezes odmówił podania liczby partnerów ani ich danych finansowych. Jednak, jak wynika z jego wypowiedzi, seria przejęć powinna z grubsza podwoić obroty grupy w 2008 roku.

"Musimy oczywiście wliczać w to rozwój organiczny" - zaznaczył prezes dodając, że grupa może rozwijać się organicznie w tempie ok. 15% rocznie. Bałanda zaznaczył, że ADS może ostatecznie zdecydować się na przeprowadzenie mniejszej liczby przejęć na rzecz rozwoju organicznego, jeśli okaże się to tańszym rozwiązaniem. Ponadto, grupa zamierza rozwijać swoją ofertę produktową, m.in. w segmencie alkoholi ciężkich. "Produkty te mogą nam pomóc zwiększyć obroty, ale ich sprzedaż jest mniej rentowna" - zaznaczył prezes.

Pytany przez DealWatch o ekspansję zagraniczną, prezes zdradził, że do ADS zgłosiły się trzy duże zagraniczne banki inwestycyjne. "Zasugerowano nam ekspansję za granicę" - powiedział Bałanda dodając, że banki przedstawiły konkretne oferty i wyceny spółek zagranicznych. "Większość z nich to podmioty ukraińskie" - prezes powiedział DealWatch'owi.

Mimo to, ADS na razie nie jest zainteresowana wyjściem za granicę. "Chcemy się skupić na konsolidacji wewnątrz kraju i zdobyciu tu odpowiedniej pozycji. Dopiero wtedy będziemy się rozglądać za przejęciami za granicą, a Ukraina jest dla nas naturalnym wyborem" - przyznał prezes.

Najpierw jednak, ADS chce osiągnąć wcześniej założony cel - roczne obroty w wysokości 1,5 mld zł do końca 2009 roku. "Właśnie dlatego możemy myśleć o ekspansji zagranicznej dopiero po roku 2009", podsumował Bałanda. (DealWatch/ISB)

Jakub Siekierzyński

js/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane