Afrykański wirus uderzy w polski eksport

opublikowano: 10-12-2019, 22:00

10 grudnia rolnicy protestowali pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie.

Domagali się intensywnego odstrzału dzików, które są nosicielami ASF (afrykańskiego wirusa pomoru świń) i skuteczniejszej walki państwa z ASF. Czekali na ministra Michała Wosia. Mapa obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF się powiększa — 5 grudnia potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia dzika w Wielkopolsce.

DO ODSTRZAŁU:
DO ODSTRZAŁU:
Rolnicy protestujący na Nowym Świecie w Warszawie domagają się zwiększenia aktywności kół łowieckich. W Wielkopolsce wojewoda wydał już zgodę na odstrzał dzików w związku z ASF.
Piotr Molęcki

— Trwają poszukiwania zakażonych dzików, ogrodzono znaczące tereny, a wojewoda wydał zgodę na odstrzał dzików — mówi Sebastian Antczak, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Odbije się to mocno na wynikach hodowców i producentów mięsa wieprzowego w całym kraju.

— Sytuacja jest naprawdę trudna. ASF dotarł do zagłębia hodowców trzody chlewnej w Polsce. Jest w Wielkopolsce i Lubuskiem. Za chwilę może pojawić się w województwie kujawsko-pomorskim. Te trzy regiony odpowiadają za ok. 60 proc. produkcji wieprzowiny w kraju — mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Dla rolników oznacza to potencjalnie duże straty.

— Zakłady mięsne z Wielkopolski w związku z wprowadzeniem tam specjalnej strefy ochronnej już teraz są wykluczone z eksportu do tzw. krajów trzecich [czyli krajów spoza UE — przyp. red.], w tym USA, które po UE są największym odbiorcą polskiej wieprzowiny — dodaje Witold Choiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane