AHK: niemieckim firmom poprawił się humor

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nastroje są lepsze niż w ubiegłym roku, ale nadal poniżej poziomu sprzed pandemii. Eksperci liczą, że Polska zyska na przebudowie łańcuchów dostaw.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak firmy z głównie niemieckim kapitałem oceniają stan gospodarki i własnej branży
  • jakie przewidują w tym roku przychody, w tym z eksportu, zmiany w zatrudnieniu i wynagrodzeniach
  • jakiego typu inwestycji spodziewają się eksperci

AHK: niemieckim firmom poprawił się humor

opublikowano: 07-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nastroje są lepsze niż w ubiegłym roku, ale nadal poniżej poziomu sprzed pandemii. Eksperci liczą, że Polska zyska na przebudowie łańcuchów dostaw.

72,1 proc. firm ocenia pozytywnie stan polskiej gospodarki, niemal 2/3 uważa, że ich własna kondycja jest dobra, a mniej niż rok temu zauważa pogarszającą się sytuację swojej branży — wynika z najnowszego badania AHK Polska przeprowadzonego od lutego do maja wśród 212 firm, głównie z kapitałem niemieckim.

Ocena gospodarki jest nieco lepsza niż rok temu

Ankietowane firmy nieco lepiej niż w ubiegłym roku oceniają stan gospodarki.

— W porównaniu z latami sprzed pandemii jest jednak znacznie gorzej — mówi Lars Gutheil, dyrektor AHK.

Obecnie stan gospodarki jako zły ocenia prawie 1/3 firm. W 2020 r. odsetek wynosił 12,3 proc., a w najlepszym 2018 r. 3,5 proc.

— Firmy lepiej oceniają stan własnych branż: połowa uważa, że jest satysfakcjonujący wobec 38,3 proc. rok temu. Jeszcze lepiej jest z oceną sytuacji własnej firmy: 62,7 proc. firm twierdzi, że jest lepsza, rok temu tego zdania było 57,1 proc. Mimo trudnych ostatnich lat i niepewnej sytuacji biznes jest stabilny, a firmy dobrze oceniają swoją sytuację — podsumowuje Lars Gutheil.

Prognozy na ten rok są niezłe

Przekłada się to na przewidywania dotyczące tego roku: 52,4 proc. respondentów AHK uważa, że obroty w firmie urosną, 38,2 proc., że się nie zmienią, a tylko 9,4 proc., że spadną. Gorzej z eksportem: wzrost przychodów prognozuje tylko 17,5 proc. 41 proc. firm zapowiada wzrost zatrudnienia, a ponad połowa utrzymanie go na obecnym poziomie. Ponad połowa utrzyma wydatki na inwestycje, ale co trzecia je zwiększy.

Wśród pięciu czynników wskazywanych przez firmy jako najważniejsze atuty Polski trzy dotyczą pracowników. Są to: kwalifikacje, produktywność i motywacja oraz jakość kształcenia wyższego. Najgorzej oceniane są: przewidywalność polityki gospodarczej i podatki.

— Z raportu przebija optymizm, jeśli weźmiemy pod uwagę, że trzeci rok z rzędu firmy są bombardowane wydarzeniami, które zakłócają biznes i poczucie bezpieczeństwa. Nie ubywa czynników wpływających na destabilizację, a wręcz ich przybywa: dramatyczna wojna w Ukrainie czy pandemia w innych regionach świata, bo np. sytuacja w porcie w Szanghaju ma wpływ na duże i średnie firmy — komentuje Tomasz Salomon z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Nowe łańcuchy już się wykuwają

Firmy są świadome konieczności przebudowy łańcuchów dostaw. 66,8 proc. spodziewa się nowych dostawców z Europy Środkowej i Wschodniej.

— Wojna w Ukrainie przyspiesza przenoszenie fabryk. Tak jest w przypadku niemieckiej firmy Kion, która przenosi całą produkcję z Chin pod Szczecin. W przyszłości produkcja na rynek azjatycki będzie realizowana w Chinach, ale na Europę w Europie. Dostaliśmy pytania od 2-3 azjatyckich firm zlokalizowanych w Niemczech, które przebudowują łańcuchy dostaw i szukają partnerów w Polsce — dodaje dyrektor AHK.

— Trend skracania łańcuchów dostaw zaczął się wraz z pandemią. Polska jest wybieraną lokalizacją — po początkowym wstrzymaniu się inwestorów w związku z wojną w Ukrainie projekty zaczęły wracać. Inwestycje są także planowane przy wschodniej granicy, obecnie najbezpieczniejszej. Prężnie rozwijają się branże elektromobilności i nowoczesnych usług dla biznesu — mówi Zofia Kilian, ekspertka Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W 2021 r. agencja zamknęła 196 projektów wartości 3,5 mld EUR, które stworzą 18 tys. miejsc pracy.

7,6proc.

Taki jest średni przewidywany wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Firmy najczęściej wskazywały podwyżkę o 5 proc., ale w niektórych firmach spodziewana jest nawet o 80 proc.

58,5proc.

Taki odsetek firm ocenia negatywnie działania obecnego rządu, 15,1 proc. zadowalająco, 4,7 proc. dobrze, a co piąta nie ma zdania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.