AI jest groźniejsza niż głowice jądrowe

DI, PAP
opublikowano: 13-03-2018, 22:00

Elon Musk, szef Tesli i twórca projektu SpaceX, studzi optymizm towarzyszący dyskusjom o rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Jego zdaniem, eksperci w tej dziedzinie mocno przeceniają swoje umiejętności.

— Eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją w rzeczywistości nie są tak mądrzy jak w swoich własnych przekonaniach. Takie myślenie przenosi się na tych, którzy naprawdę mają coś do zaoferowania. Ludziom nie podoba się pomysł, jakoby maszyna miała być od nich mądrzejsza. (…) Sztuczna inteligencja mnie przeraża i ma dużo większe możliwości niż jej obecne perspektywy rozwoju. Również dużo większe, niż ktokolwiek obecnie potrafiłby przewidzieć. (…) Sztuczna inteligencja potrzebuje organu, który będzie nadzorował jej działanie. Stanowi zagrożenie dużo większe niż głowice jądrowe. Dlaczego do tej pory nie stworzyliśmy żadnego organu regulacyjnego? To czyste szaleństwo — powiedział Elon Musk podczas sesji na konferencji multimedialnej SXSW w Austin w Teksasie.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Jego zdaniem, sztuczna inteligencja powinna posłużyć ludzkości do „maksymalizacji wolności” i musi pójść w kierunku „tworzenia bliskiego partnerstwa” między „społecznym i cyfrowym myśleniem”.

— Już jesteśmy cyborgami — dodał Elon Musk, uzasadniając swoje twierdzenie istotną rolą, jaką w życiu większości współczesnych ludzi odgrywają smartfony, będące praktycznie „przedłużeniem osobowości”. Podczas SXSW Elon Musk podjął także dyskusję na temat eksploracji kosmosu, rozwoju technologii samochodów autonomicznych i możliwej trzeciej wojny światowej. Jego zdaniem, wszystkie te rzeczy wydarzą się na świecie w przewidywalnej przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / AI jest groźniejsza niż głowice jądrowe