Akcje banków były jak gorący kartofel

Robert Kurowski
16-09-2008, 00:00

Poniedziałkowa sesja ustawi kolejne dni handlu na GPW. Wszystkie indeksy GPW mocno zanurkowały. WIG20 spadł poniżej poziomu tegorocznego minimum. Stało się to po pogorszeniu sytuacji na większości rynków giełdowych na świecie.

Weekend nie przyniósł pozytywnych decyzji amerykańskiego nadzoru finansowego, jak tydzień wcześniej. Przejęcie Merrill Lynch przez Bank of America, zapowiedź upadłości Lehman Brothers oraz informacje o kłopotach AIG spowodowały, że inwestorzy, spodziewając się kolejnych złych wieści, zaczęli pozbywać się akcji na całym świecie. Akcje instytucji finansowych parzyły w ręce. Spadek ropy o 5 proc., grubo poniżej 100 USD za baryłkę, dodatkowo pogrążył notowania spółek paliwowych. Spadki od 4 do 5 proc. objęły praktycznie wszystkie europejskie parkiety.

Mimo porannej próby obrony poziomu wsparcia przy 2400 pkt WIG20 w szybkim tempie zaczął tracić na wartości. Już po 13.00 był 4,8 proc. poniżej piątkowego zamknięcia. Najbardziej przyczyniły się do tego zniżkujące wyceny deweloperów i banków. Broniły się tylko Bank BPH, Handlowy i BOŚ (+0,22 proc.). Na tle mocno zniżkujących spółek surowcowo-paliwowych (KGHM -5,19 proc., Lotos -4,47 proc., PKN -4,51 proc.) pozytywnie wyróżniał się Petrolinvest (+5,93 proc.). W tym przypadku inwestorzy uznali, że sukcesem jest sam fakt podpisania porozumienia z właścicielami spółek naftowych z Kazachstanu, a odbyło się to kosztem zwiększenia liczby emitowanych przez Petrolinvest akcji i obniżenia ich ceny emisyjnej (z 320 do 225 zł).

Koniec sesji zaowocował nieznaczną poprawą nastrojów. Dość dobre dane o inflacji w sierpniu (4,8 proc., wobec prognoz 5,0 proc.) nie miały znaczenia. Trend wynikał przede wszystkim z obserwacji sytuacji w USA. Gdy okazało się, że indeksy za oceanem tracą mniej, niż sugerowały kontrakty terminowe, WIG20 odrobił pod koniec dnia część strat. Bilans sesji to spadek o 3,8 proc., do 2363,69 pkt.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Akcje banków były jak gorący kartofel