Akcje deweloperów najsłabsze na GPW

Katarzyna Siwek
opublikowano: 18-02-2010, 11:10

O 75 proc. podniosła się w Stanach Zjednoczonych w styczniu w porównaniu z grudniem 2009 r. liczba kredytów hipotecznych, które na trwałe zostały zmodyfikowane w ramach programu administracji prezydenckiej mającego ułatwiać obsługę zobowiązań.

Według najświeższych danych, ponad 116 tys. osób skorzystało już z możliwości bardziej komfortowego dla nich rozłożenia płatności, a ponad 830 tys. osób korzysta z tymczasowych ustaleń w tym zakresie.

None
None

Ocenia się, że obecnie 7 mln kredytów hipotecznych w Ameryce jest zagrożonych zaprzestaniem ich obsługi. Ponadto 5 mln osób może zostać wezwanych do spłacenia zadłużenia ze względu na to, że wartość nieruchomości jest mniejsza od zobowiązania. W tym kontekście nie dziwi to, że aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostaje niska. Potwierdziły to styczniowe dane o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji. Choć informacje wypadły nieco lepiej od prognoz, to w zakresie pozwoleń mieliśmy regres w stosunku do grudnia. Były to kolejne dane sugerujące stabilizację, ale nie ożywienie.

My też mamy swoje problemy. Liczba pozwoleń na budowę w styczniu była najmniejsza od 2006 r. Znaczącą osłabiła się też aktywność w zakresie rozpoczynanych i oddawanych do użytku inwestycji. Można się tu dopatrywać wpływu ciężkiej zimy. Jednocześnie jednak widać utrzymywanie się niekorzystnych tendencji z poprzednich miesięcy. Uzasadniona jest obawa, że w takich warunkach dzisiaj podawane dane o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej rozczarują.

Walory spółek deweloperskich w dalszym ciągu są najgorszą tegoroczną inwestycją na warszawskim parkiecie. Jednocześnie nadal utrzymuje się znaczące rozwarstwienie zachowania poszczególnych firm. Mocno negatywnie na wartość WIG-Deweloperzy oddziałują firmy, które prowadzą działalność w całym naszym regionie, a nie tylko w Polsce i do tego są obecne w segmencie komercyjnym. Spółki takie, jak Dom Development lub JW Construction, skupiające się na krajowym rynku mieszkaniowym mają się znacznie lepiej. Ich notowania w tym roku praktycznie się nie zmieniły podczas gdy takie firmy, jak Immoeast, GTC straciły po kilkanaście procent.

Styczniowe dane o sytuacji na rynku mieszkaniowym nie będą sprzyjać postrzeganiu akcji krajowych deweloperów. Nie chodzi o to, że wiadomości były słabe, ale o podtrzymanie niekorzystnych tendencji w zakresie aktywności na tym rynku.

Katarzyna Siwek
Home Broker

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek

Polecane