Akcje spadają, gdy dolar zyskuje na wartości

opublikowano: 01-09-2022, 17:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nieustanne obawy o wzrost globalnych stóp procentowych i strach przed recesją nękają akcje i obligacje. Natomiast dolar amerykański osiągnął najwyższy poziom od 24 lat w stosunku do jena – donosi agencja Reuters.

NikolayFrolochkin/Pixabay

Dane opublikowane na początku czwartku, które pokazały, że produkcja w USA stale rosła w sierpniu, wraz z odbiciem zatrudnienia i nowych zamówień, nie była postrzegana jako dobra wiadomość przez inwestorów, którzy uważali, że odporna gospodarka wzmacnia argumenty Rezerwy Federalnej za dalszym podnoszeniem stóp procentowych w USA.

Inwestorzy obawiają się, że kontynuacja zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne w Stanach Zjednoczonych i Europie doprowadziłaby do zamrożenia obu gospodarek i wywołania recesji.

Amerykański indeks S&P 500 spadł o 1,1 proc. na początku handlu, Dow Jones Industrial Average poszedł w dół o 0,7 proc., a Nasdaq obniżył się o 1,5 proc.

Spadek o 1,6 proc. europejskiego indeksu giełdowego STOXX obejmującego 600 spółek pomógł pchnąć główny światowy indeks giełdowy MSCI w dół o 1,4 proc. do najniższego poziomu od połowy lipca, podczas gdy europejskie rynki obligacji skarbowych odnotowały większą sprzedaż po najgorszym miesiącu od dziesięcioleci.

Kurs euro osłabił się o 1,2 proc. wobec dolara, dochodząc do poziomu 0,99345 USD, funt szterling spadł o 0,9 proc., docierając do pułapu 1,15165 USD, podczas gdy wrażliwe na ryzyko dolary australijskie i nowozelandzkie spadły do najniższych poziomów od lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane