Akcje tegorocznych debiutantów dają zarobić

opublikowano: 19-05-2016, 13:42

Choć z punktu widzenia spółek i ich dotychczasowych akcjonariuszy tegoroczne oferty publiczne nie do końca można uznać za sukces, to nowi udziałowcy cieszą się z zysków.

W czwartek 19 maja na GPW zadebiutowały akcje spółki i2 Development. Pierwszą transakcję zawarto z ceną o 10 proc. wyższą od emisyjnej. W kolejnych godzinach było już gorzej, ale cena utrzymuje się powyżej wyjściowych 20 zł. 

W 2016 r. na głównym rynku GPW zadebiutowało 7 spółek.
Zobacz więcej

W 2016 r. na głównym rynku GPW zadebiutowało 7 spółek. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

W ofercie publicznej spółka przydzieliła 1,7 mln akcji, a wartość oferty sięgnęła 34 mln zł. Deweloper, działający we Wrocławiu, chciał sprzedać 2 mln akcji. 

 

Z pięciu pozostałych spółek, których debiut na głównym rynku poprzedziła oferta, nad kreską są notowania trzech.

Najwięcej powodów do zadowolenia mają akcjonariusze XTB. W ofercie publicznej akcje można było kupić za 11,5 zł, teraz kosztują już ponad 13,6 zł, czyli więcej niż wynosiła cena maksymalna, ustalona na potrzeby IPO.

W górę wspiął się też kurs Master Pharm, łódzkiego producenta suplementów diety. W ofercie publicznej akcje kosztowały 6 zł, teraz zarówno akcje, jak i prawa do akcji wyceniane są na 6,8-6,9 zł.

Nie zawiedli się też ci, którzy kupili w ofercie publicznej akcje Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Sprzedający musieli mocno spuścić z tonu (cena maksymalna wynosiła 66,5 zł, cena ostateczna tylko 47 zł), a obecnie akcje kosztują nieco ponad 51 zł. 

Cena maksymalna deweloperskiej spółki Archicom wynosiła 20 zł, cena sprzedaży 15 zł i wokół tego poziomu oscyluje obecnie kurs giełdowy.

 

Za niezbyt udaną inwestycję można też na razie uznać akcje Sare, firmy, która przeszła z NewConnect. Cena utrzymuje się poniżej ceny z oferty publicznej (24,5 zł).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje tegorocznych debiutantów dają zarobić