Akcje TP SA dramatycznie w dół

DI
opublikowano: 12-02-2013, 08:55

We wtorek spadek kursu giełdowego akcji TPSA sięgał 30 proc. Akcje telekomu są najtańsze w historii. Powód? Treść komunikatu:

„W obliczu znaczącej i rosnącej zmienności rynku, jak również niepewnych, istotnych wypływów pieniężnych, w tym inwestycji w częstotliwości 4G, oraz dążąc do zachowania solidnego bilansu Grupy" zarząd TP SA poinformował, zarekomenduje wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję za 2012 rok, czyli połowę tego, co zapowiadał w październiku ubiegłego roku.

Wyświetl galerię [1/4]

Akcje Netii dostały rykoszetem (minus 10 proc. na otwarciu)

Co na to analitycy?

- Choć zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ryzyko tego, że spółka jednak nie wypłaci dywidendy w wysokości 1 zł na akcję, to obcięcie jej do 0,5 zł jest bardzo negatywnym sygnałem i oznacza utratę wiarygodności przez zarząd, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że poprzednia rewizja polityki dywidendowej miała miejsce całkiem niedawno - komentuje Jakub Krawczyk, z Raiffeisen Centrobanku.

- Wyniki Telekomunikacji Polskiej spadają przez zapowiedź obniżenia dywidendy do 0,50 zł z 1 zł w październiku 2012 roku. Inwestorzy postrzegali cenę poprzez yield, który mogli osiągnąć, jego ponowne obniżenie powoduje kolejny spadek kursu akcji spółki. Z punktu widzenia inwestorów jest dziwne, że dywidenda dwukrotnie obniżona, a nie jednorazowo, choć jest to wytłumaczalne z punktu widzenia operacyjnego – mówi Piotr Owdziej, analityk KBC Securities

- Zapowiedź ścięcia dywidendy jest ogromną niespodzianką. Wynika z bardzo słabych prognoz przepływów pieniężnych, co wynika z ostrej konkurencji spadających przychodów, EBITDA, ale może być również rezultatem wyższych niż wcześniej oczekiwano wydatków na częstotliwości - komentuje Konrad Ksieżopolski, analityk Espirito Santo Investment Bank.

Co jeszcze możemy znaleźć w komunikatach TP SA?

Telekomunikacja Polska ma zaplanowaną na 2013 roku redukcję zatrudnienia o 1700 osób.

- Na pewno nastąpi dalsza redukcja zatrudnienia w kolejnych latach - zaznacza Maciej Witucki.

Grupa TP podała, że w 2013 r. spodziewa się mocnego spadku przychodów i zetnie inwestycje do 2 mld zł.

- Polski rynek telekomunikacyjny przechodzi okres najpoważniejszych przemian w swej historii, wynikających z niekończących się obniżek stawek MTR oraz nieodpowiedzialnych wojen cenowych, zwłaszcza w segmencie abonamentowym telefonii komórkowej. Wymusza to istotną adaptację na Orange Polska, decydującą o przyszłości firmy  - mówi w komunikacie Maciej Witucki.

Dziś przedstawi on trzyletnią strategię operatora (piszemy o niej w dzisiejszym "PB"). Wiadomo już, że łączy się z PTK Centertel (komunikat>>)

Zysk netto Grupy TP SA wyniósł 51 mln zł w ostatnim kwartale 2012 roku. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się średnio 133 mln zł. Rok wcześniej zysk netto Grupy TP SA wynosił w czwartym kwartale 358 mln zł. W całym 2012 roku zysk netto Grupy TP SA wyniósł 855 mln zł i był o 55 proc. niższy niż rok wcześniej.

Wieści z TP SA odbiły się na całym sektorze telekomów. Akcje Netii tanieją o ponad 10 proc. i są najtańsze od października 2009 r. Najtańsze od 2002 r. są dziś natomiast akcje France Telecom, kontrolującego TP SA. Kurs spada o ponad 3 proc.

Francuskie władze zareagowały specjalnym komunikatem: - Publikujemy roczne wyniki 20 lutego. Komunikat TP SA, naszej spółki zależnej, nie będą miały żadnego wpływu na finansowe wyniki 2012 i 2013 roku, w szczególności jeśli chodzi o deklaracje dotyczące wypłaty dywidendy, zapowiedzianej inwestorom 25 października ubiegłego roku - uspokaja telekom.

Ostatecznie, wtorkową sesję akcje Telekomunikacji Polskiej zakończyły na poziomie 8,39 zł, co oznacza przecenę o 27,92 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje TP SA dramatycznie w dół