Czytasz dzięki

Akcje w dół, złoto w górę

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

Ostatnio wiele mówi się o złocie. Od połowy sierpnia ub.r. jego ceny wzrosły o 40 proc., bijąc historyczne rekordy i dając bajeczną stopę zwrotu tym, którzy w porę wycofali się z akcji. Złoto jest też popularne ze względów historycznych. Jako jedno z nielicznych dóbr było w stanie przechowywać wartość przynajmniej od starożytności. Stąd uważamy, że złoto to bezpieczna inwestycja. Czy słusznie?

Tak, jeśli chcemy zamrozić kapitał powiedzmy na 200 lat. Historia sugeruje, że domy popadną w ruinę, spółki zbankrutują lub zostaną przejęte, waluty znikną z obiegu, a lśniące sztabki dalej będą obiektem pożądania. Jeśli jednak chcemy inwestować w krótszym okresie, trzeba przeanalizować czynniki wpływające na wycenę.

Rynek instrumentów pochodnych sprawił, że złoto stało się atrakcyjną inwestycją dolarową. Gdy dolar traci na wartości, złoto w innych walutach automatycznie spada, a więc rynki reagują zwyżką ceny w ujęciu dolarowym. Zmiany kursu EUR/USD są przez to najważniejszym parametrem decydującym o wycenie złota. Drugim czynnikiem jest rynek akcji. Spadki na Wall Street powodują, że inwestorzy szukają alternatywy. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kombinacją słabego dolara i złej sytuacji na giełdach, na czym korzystał rynek surowców. Gdyby jednak któryś czynnik się zmienił, złoto może potanieć. Na przykład wzrost inflacji w USA poprzez weryfikację oczekiwań co do obniżek stóp umocniłby dolara i przyczyniłby się do spadku ceny złota.

Jeśli mimo wszystko decydu-

jemy się na inwestycje

w ten kruszec, pamiętajmy, że

ewentualne zyski może zjadać spadek kursu USD/PLN. Dla bardziej aktywnych pozostaje więc wyeliminowanie ryzyka kursowego przez sprzedaż kontraktu terminowego na tę parę walutową.

Przemysław Kwiecień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane