Akcje znów na fali, fundusze zarabiają

Grzegorz Nawacki
09-09-2009, 06:42

W sierpniu najlepszy zarządzający zarobił dla klientów inwestorów 17,7 proc. Nie obyło się jednak bez wpadek — najgorszy stracił 7,3 proc.

Sierpień okazał się dla klientów funduszy chłodniejszy niż lipiec, gdy trzy czwarte funduszy przyniosło zyski. Ale nie ma co narzekać — znów zdecydowanie ponad połowa produktów pomnożyła majątek inwestorów. Ci, którzy zdecydowali się w wakacje zagonić pieniądze do pracy i zainwestowali w fundusze nie żałują. W ciągu trzech miesięcy mogli zarobić ponad 30 proc.

Najlepszą inwestycją w sierpniu, już kolejny miesiąc, okazały się fundusze inwestujące w akcje. Szczególnie te z naszego regionu. Najwyższą średnią 12,6 proc. wypracowały fundusze inwestujące w akcje spółek z sektora nieruchomości. Z tej kategorii wywodzi się też sierpniowy lider: Marcin Szortyka, zarządzający ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości Plus, który dla klientów zarobił, aż 17,7 proc. Recepta na sukces — nie stronić od akcji (na koniec lipca stanowiły ponad 90 proc. portfela) i szukać okazji w regionie (polskie spółki stanowiły tylko 60 proc., a wśród największych pozycji były aż 4 spółki zagraniczne). Niewiele gorzej wypadła Arka Rozwoju Nowej Europy 16,5 proc. Na tym tle bardzo blado wygląda wynik DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa (5,9 proc.).

Nieźle spisały się też fundusze polskich akcji. Klasyczne wypracowały średnio 7,4 proc., a skoncentrowane na małych i średnich spółkach aż 11,2 proc. Najlepszą formą błysnął w sierpniu Rafał Janczyk, zarządzający Aviva Investors TFI. Jego Aviva Investors Małych Spółek z wynikiem 17,5 proc. wygrał klasyfikację małych i średnich spółek. Aviva Investors Nowych Spółek z wynikiem 16,6 proc. był najlepszy w klasyfikacji klasycznych. Oba fundusze w ostatnich sześciu miesiącach przyniosły klientom ponad 90 proc. zysku i zdecydowanie dystansują konkurentów.

Znów, podobnie jak w lipcu, wielu zarządzających nie zdołało wygrać z indeksem. Tak jak zarządzający Allianz Akcji, którzy wypracowali 3,6 proc. i DWS Akcji (3,3 proc.). Nieźle wypadły za to fundusze akcyjne lokujące na parkietach w naszym regionie, który przyniosły średnio ponad 6 proc. zysku. Bardzo słabo wypadły fundusze, który zysków szukają w Chinach. Wiele z nich przyniosło pokaźne straty. Z tej kategorii wywodzi się największy przegrany: DWS Indie i Chiny -7,3 proc.

Jak wypadły fundusze obligacji i mieszane? O tym, w środowym Pulsie Biznesu.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Akcje znów na fali, fundusze zarabiają