Akcyza kością niezgody z UE

Mira Wszelaka
06-07-2001, 00:00

Akcyza kością niezgody z UE

Rząd i krajowy przemysł tytoniowy nie chcą zrezygnować z okresu przejściowego na akcyzę w papierosach.

Chcąc zamknąć negocjacje z Unią Europejską o podatkach do końca roku Polska skróciła z 5 do 3 lat okres przejściowy na dochodzenie do minimalnego 57-proc. udziału akcyzy w cenie papierosów (w Polsce sięga ona około 51 proc.).

-– Gdyby wniosek został odrzucony, to żadne dodatkowe skrócenie okresu przejściowego nie ma sensu — podkreśla Krzysztof Ners, wiceminister finansów.

Tymczasem Niemcy, Austria oraz Wielka Brytania zablokowały akceptację polskiego wniosku, twierdząc, że duża różnica cen papierosów w Polsce i w UE nasili przemyt. Polscy przedsiębiorcy ripostują, że szybsze podniesienie akcyzy nie rozwiąże problemu.

Wyniki krajowego przemysłu tytoniowego pierwszy raz w historii są ujemne. Sytuacja nadal się pogarsza, a jakiekolwiek zmiany dotyczące długości okresu przejściowego mogą definitywnie pogrążyć tę gałąź przemysłu.

— Od kondycji branży tytoniowej będzie zależała także wysokość wpływów do budżetu. Na ten rok zaplanowano, że wyniosą one 8,5 mld zł, ale już teraz wiadomo, że nie uda się wykonać planu — podkreśla Dariusz Salata,dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Rozdział o akcyzie udało się zamknąć jedynie Węgrom, którzy nie występowali z żadnym wnioskiem. Zdaniem Krzysztofa Nersa, wśród pozostałych państw kandydujących to właśnie Polska ma największe szanse na uregulowanie tej kwestii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcyza kością niezgody z UE