Akcyza na prąd uderzy w HAK

Michał Makarczyk
12-12-2001, 00:00

Wprowadzenie akcyzy na energię elektryczną może doprowadzić do dużych kłopotów Hutę Aluminium Konin — okręt flagowy Impexmetalu. Prezes huty ostrzega nawet przed możliwością ogłoszenia upadłości największego w kraju odbiorcy energii.

Zarząd Huty Aluminium Konin, perły w koronie giełdowego Impexmetalu, szacuje, że wprowadzenie akcyzy na energię elektryczną spowoduje wzrost kosztów o 20 mln zł. W perspektywie kilku lat może to doprowadzić spółkę nawet do upadłości. Nie ukrywa tego Jarosław Kłopotek, prezes HAK.

— Przy obecnych cenach energii jesteśmy w stanie generować zyski. W 2002 r. mogłyby wynieść kilka milionów złotych. To efekt gruntownej restrukturyzacji i ograniczenia kosztów. Jednak podwyżka cen energii o 2 gr na KW/h oznacza dla nas wzrost rocznych kosztów o około 20 mln zł — wylicza Jarosław Kłopotek.

Spółka jest największym odbiorcą energii w Polsce, bo trafia do niej ponad 1 proc. krajowej produkcji.

— Nie zamierzamy czekać z założonym rękami. Przedstawiliśmy rządowi nasze racje. Mam nadzieję, że sprawa zakończy się dla nas pozytywnie — enigmatycznie tłumaczy Jarosław Kłopotek.

W strukturę HAK wchodzą dwa zakłady. Najbardziej energochłonny jest zakład elektrolizy, produkujący aluminium pierwotne. Około 30 proc. kosztu wytworzenia tego surowca stanowi energia. Do niedawna był on nierentowny, a wręcz mówiło się o jego likwidacji.

— Restrukturyzacja oraz korzystne ceny na giełdzie londyńskiej doprowadziły do tego, że zakład elektrolizy jest rentowny, i to mimo tak dużego udziału energii w produkcji. Tej działalności nie można zlikwidować. Naszą siłą jest to, że mamy ten oddział, bo w ten sposób uniezależniamy się od dostawców — dodaje prezes HAK.

Choć akcyza na prąd nie weszła jeszcze w życie, sprawa już wzbudziła wiele kontrowersji. O tańszą energię dobija się m.in. Huta Łaziska. Jednak kłopoty dużych odbiorców energii pogorszą również sytuację ich dostawców. Sam HAK jest odbiorcą 20 proc. energii produkowanej przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

— Rozumiemy obiektywne problemy ministra Marka Belki, liczymy także na jego zrozumienie. Koszty społeczne i gospodarcze podwyżki akcyzy mogą jednak okazać się zbyt wysokie — apeluje Jarosław Kłopotek.

— Lobby hutnicze ma mocną pozycję. Nie wierzę w to, że tak łatwo podda się bez walki. Myślę jednak, że większość spółek byłaby w stanie przełknąć akcyzę na prąd — komentuje Andrzej Szymanski, analityk DM BIG BG.

Dzięki restrukturyzacji HAK osiągnął w ubiegłym roku 6,3 mln zł zysku netto przy 659,3 mln zł wpływów ze sprzedaży. Rok wcześniej firma odnotowała 7,6 mln zł straty przy ponad 500 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcyza na prąd uderzy w HAK