Akcyza w Polsce na zasadach UE

Jacek Pochłopień
04-12-2003, 00:00

Od 1 stycznia 2004 r. ma obowiązywać nowa ustawa o podatku akcyzowym.

Wspólnotowe przepisy podatku akcyzowego dotyczą jedynie części wyrobów akcyzowych, takich jak: napoje alkoholowe, papierosy oraz paliwa. Obłożenie akcyzą np. samochodów czy perfum zależy tylko od decyzji poszczególnych państw.

Podstawową zmianą, która przesądzi o nowym kształcie systemu poboru podatku akcyzowego w Polsce w stosunku do wyrobów zharmonizowanych, jest zasada poboru podatku w państwie członkowskim konsumpcji i to nie wcześniej niż w momencie dopuszczenia do niej towarów. Wymaga to wprowadzenia nowych instytucji, czyli systemu składów akcyzowych oraz procedur zawieszenia poboru akcyzy.

Zwolnienia i zwroty

Opodatkowaniu w Polsce, tak jak w Unii, od dnia akcesji podlegać będzie m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa i nabycie towarów akcyzowych (obecny eksport i import do i z krajów UE). Wewnątrzwspólnotowa dostawa (dzisiejszy eksport) nie zostanie zwolniona z podatku, natomiast będzie mogła podlegać procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Może ona być zastosowana, kiedy towar zostanie wysłany z polskiego składu akcyzowego do innego w UE bądź do tzw. niezarejestrowanego lub zarejestrowanego handlowca.

Niezależnie od tego, czy wyrób akcyzowy opodatkowano w kraju wysyłki, czy też zastosowano procedurę zawieszenia w stosunku do niego poboru akcyzy, podatek ten będzie należny również w państwie członkowskim konsumpcji. Opodatkowaniu podlega bowiem również wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Wobec produktów obłożonych akcyzą w jednym państwie UE, przemieszczanych do innego kraju Unii (i tam opodatkowanych), przysługuje zwrot podatku w pierwszym państwie.

Jest wyjątek

Jeśli wyroby akcyzowe są nabywane przez osoby fizyczne na własny użytek i przewożone przez nie do innego państwa UE, podlegają opodatkowaniu w kraju nabycia. Jeżeli ich ilość jest większa niż przewidziano w normach, domniemywa się, że są przewożone w celach handlowych. Wówczas powstaje obowiązek zapłaty podatku w kraju przeznaczenia.

Katarzyna Kosakowska menedżer w zespole VAT Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Akcyza w Polsce na zasadach UE