Aki Kaurismäki protestuje przeciwko polityce rządu

  • DI
opublikowano: 17-02-2019, 22:00

Najbardziej ceniony fiński reżyser filmowy zrzekł się tytułu Akademika Sztuki w proteście przeciwko prowadzonej przez rząd polityce leśnej oraz wydobywczej.

O decyzji poinformował w liście do prezydenta Sauliego Niinistö. „Pomimo ostrzeżeń dziesiątków ekspertów rząd podniósł roczną wycinkę lasów na niedopuszczalny poziom, co spowoduje zmniejszenie biotopów obniżających zawartość dwutlenku węgla o jedną szóstą” — napisał Aki Kaurismäki. Liberalny rząd premiera Juhy Sipilälego jest od dłuższego czasu krytykowany przez różne środowiska za politykę leśną. Fiński oddział Greenpeace zwracał uwagę na sprzeczność w rządowej polityce. Związana jest ona z planami podniesienia rocznego poziomu wycinki lasów (z długoletniego poziomu 60 mln m sześc. rocznie do ponad 80 mln do 2025 r.) i założeniami polityki klimatycznej (rząd chce być w czołówce krajów walczących z emisją zanieczyszczeń). Także zdaniem ekspertów Fińskiego Panelu Klimatycznego w kraju „trwa wylesianie, z którym trzeba skończyć”. Aki Kaurismäki skrytykował rząd także za brak reformy ustawy o górnictwie, w efekcie „zagraniczne giganty górnicze penetrują fińskie tereny, by po uzyskaniu pozwoleń korzystać ze złóż rud oraz minerałów bez jakiegokolwiek opodatkowania”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane