Akt oskarżenia ws. manipulacji akcjami spółki Krezus

  • PAP
opublikowano: 03-01-2018, 06:14
aktualizacja: 03-01-2018, 13:36

Jest akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, w tym inwestorowi giełdowemu Romanowi Karkosikowi ws. manipulacji akcjami spółki Krezus S.A.; miało do tego dochodzić od lipca do listopada 2012 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oskarżonym grozi do 5 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny.

Jak poinformował w środę PAP Łukasz Łapczyński, rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej, która skierowała do sądu akt oskarżenia, obok Romana Karkosika, na ławie oskarżonych zasiądą Grażyna K. oraz Jakub N. Według prokuratury składali oni zlecenia i zawierali transakcje na akcjach spółki Krezus S.A, z rachunków papierów wartościowych prowadzonych dla nich przez Domy Maklerskie, wprowadzając w błąd innych inwestorów co do rzeczywistego popytu i podaży oraz cen akcji.

Roman Karkosik
fot. PB

Ogólna wartość nabywanych przez nich akcji - ponad 3,3 mln sztuk - wynosiła ponad 36 mln zł; 1,5 mln sztuk sprzedanych zostało za ponad 18 mln zł. Z kolei - jak ustaliła prokuratura - łączna wartość transakcji "sam ze sobą" wyniosła ponad 46,2 mln zł.

Z ustaleń prokuratury wynika, że oskarżeni swoim zachowaniem zdominowali obrót akcjami spółki Krezus - ich udział w wolumenie kupna wynosił blisko 68 proc., zaś w wolumenie sprzedaży prawie 31 proc. To wprowadzało w błąd pozostałych inwestorów i prowadziło do manipulowania kursem akcji.

"Akcje Krezus S.A są notowane na GPW S.A w Warszawie od 12 czerwca 1997 r. W momencie debiutu ich kurs został wyznaczony na 8 zł 60 gr. W okresie od 12 lipca do 14 listopada 2012 r. znacząco wzrósł: z 7 zł 80 gr w dniu 12 lipca 2012 r. (kurs zamknięcia) do 19 zł w dniu 14 listopada 2012 r. (kurs zamknięcia) czyli o ponad 143 proc. Równocześnie nie pojawiły się okoliczności, w tym w raporcie opublikowanym przez spółkę, które uzasadniałyby tak znaczny wzrost akcji" - zaznaczył Łapczyński.

Śledczy ustalili, że znaczny udział w obrocie akcjami brała Grażyna K., a w mniejszym stopniu Roman Karkosik i spółka, której prezesem zarządu był Jakub N. "Przyjmowane zlecenia i zawierane transakcje odbywały się zarówno telefonicznie jak i za pośrednictwem internetu i nigdy nie były poprzedzone sugestią pracownika domu maklerskiego, czy biura maklerskiego. Były to więc samodzielne decyzje osób zlecających" - dodał Łapczyński.

Podczas pierwszego przesłuchania w maju 2017 r. cała trójka nie przyznała się do winy i skorzystała z prawa do odmowy do złożenia wyjaśnień. 3 listopada 2017 r. Roman Karkosik został ponownie przesłuchany, na swój wniosek, po uzyskaniu dostępu do zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Złożył wyjaśnienia, wskazując, iż nie wchodził w porozumienie z pozostałymi oskarżonymi, zapewniał, że z uwagi na odstępy czasowe zleceń, nie może wykluczyć dokonywania transakcji typu "sam ze sobą", ale nie były one wynikiem świadomego działania.

Wobec podejrzanych, prokurator zastosował poręczenia majątkowe po 100 tys. zł. Na poczet kar grożących podejrzanym zabezpieczono należące do nich nieruchomości, poprzez ustanowienie hipotek do łącznej kwoty 2 milionów 500 tys. zł.

Zawiadomienie o przestępstwie złożyła Komisja Nadzoru Finansowego.

To kolejny akt oskarżenia przeciwko Romanowi Karkosikowi i Grażynie K. Oskarżeni byli też o karalną manipulację akcjami spółki Boryszew S.A W listopadzie ubiegłego roku, Sąd Rejonowy w Toruniu warunkowo umorzył sprawę. Prokuratura zawnioskowała o pisemne uzasadnienia orzeczenia; po jego otrzymaniu będzie rozważać apelację.

Roman Karkosik życzy sobie występować w publikacjach pod pełnym imieniem i nazwiskiem oraz godzi się na publikację swojego wizerunku.

 

 

03.01.2018 Warszawa

 

Oświadczenie 

 

W nawiązaniu do doniesień o wzniesieniu przez prokuraturę do sądu aktu oskarżenia  przeciwko mnie i dwóm osobom w sprawie manipulacji akcjami spółki Krezus w 2012 r. kolejny raz informuje, że jestem osobą nie tylko niewinną ale też bezpodstawnie pomawianą.  Wbrew temu co twierdzi prokuratura nie dokonywałem transakcji, które mogłyby mieć manipulacyjny charakter. Ponadto, co potwierdza w opinii biegły sądowy powołany przez prokuraturę pozostali inwestorzy kupujący wówczas akcje tej spółki nie ponieśli strat finansowych i mogli papiery sprzedać z zyskiem jeszcze klika miesięcy po przeprowadzonych przeze mnie transakcjach.

Pragnę zauważyć, że trwa exodus  spółek z warszawskiej giełdy. W ubiegłym roku ubyło ich 20  i po raz pierwszy od 2003 r. ich ogólna liczba spadła. W porównaniu z rynkami zagranicznymi  niskie są też obroty. Inwestorzy boją się bowiem zawierać transakcje w obawie o ewentualne oskarżenia o manipulację,  czy inne wykroczenie. Poprzez represyjne działania rośnie ryzyko inwestycyjne. Dlatego też, jako jeden z pierwszych dużych prywatnych inwestorów na warszawskiej giełdzie i orędowników rozwoju polskiego rynku kapitałowego  całkowicie ograniczę    swoją działalność inwestycyjną   na GPW w 2018 r . i wycofam część  spółek, które kontroluje z obrotu.

 

Z wyrazami szacunku

Roman Krzysztof Karkosik

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane