Aktywa OFE spadły o 0,6 proc. do 152,8 mld zł

ISBNews
opublikowano: 05-08-2015, 11:36

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadły o 0,6% w skali miesiąca do 152,8 mld zł na koniec lipca, podały Analizy Online. Jest to najniższy wynik od stycznia br.

"Wartość aktywów ulokowanych w funduszach emerytalnych odnotowała w lipcu ujemną dynamikę - na poziomie -0,6%. Pod tym względem był to trzeci spadkowy miesiąc z rzędu. W ujęciu nominalnym wartość środków zgromadzonych w OFE spadła w lipcu o blisko -900 mln zł. Wartość aktywów na koniec miesiąca wyniosła 152,8 mld zł, co jest najniższym wynikiem od stycznia br. " - czytamy w raporcie.

Spadek wartości aktywów to w głównej mierze pochodna ujemnego wyniku zarządzania. W lipcu wyniósł on ok. -745 mln zł.

Innym czynnikiem wpływającym na spadek aktywów OFE była przewaga wypłat nad wpłatami. W lipcu ZUS przelał na rachunek funduszy +265 mln zł, jednak wartość środków przelanych w odwrotnym kierunku, w ramach tzw. suwaka, wyniosła -337 mln zł. Patrząc zatem z perspektywy OFE saldo było ujemne i wyniosło -72 mln zł, co jednak jest wynikiem znacznie lepszym niż przed miesiącem (-214 mln zł), podały Analizy Online.

Największy spadek aktywów zarówno pod względem procentowym (-1,12%), jak i nominalnym (-228 mln zł) odnotował w lipcu OFE PZU „Złota Jesień''. O ponad 1-proc. stracie wartości aktywów możemy mówić także w przypadku Aegon OFE. Najlepiej spośród dwunastu funkcjonujących na krajowym rynku funduszy emerytalnych prezentował się Pekao OFE - w lipcu spadek wartości aktywów w nim zgromadzonych wyniósł tylko -0,23%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa OFE spadły o 0,6 proc. do 152,8 mld zł